Alp Ersönmez’in ilk albümü “Yazısız”dan notlar

0 Posted by - 26 February 2011 - ALBÜM

26mlcmt-mehalpkapak

Tanımıyorsanız tanışın: Adı Alp Ersönmez. Kendisine Türkiye’nin en iyi elektrik basçısı demeye hiç çekinmem. İlk solo albümünü yayımladı. Üstelik Erik Truffaz da trompetiyle eşlik ediyor kendisine…

Alp Ersönmez’i caz ve türevlerine meraklı müzikseverler zaten yıllardır tanıyor. Kangroove’un basçısı olarak tanıdık. Ardından caz konusunda bir üstada dönüştüğüne tanık olduk. Memleketin (benim için) en baba elektrik basçısıdır. Müzik algısı ve zihni de çok açıktır. Caz ve rock türevlerine geniş bir yelpazede çalar. En son Tarkan’ın klibinde rastlayınca onunla da çalışmasına memnun oldum. “Acımayacak”ın klibinde onu görebilirsiniz. Şaşırmadım çünkü Tarkan hep en iyi adamlarla çalışır. İşini bilir.
Ersönmez’in ilk solo albümü geçen hafta Pozitif etiketiyle yayımlandı. Adı “Yazısız”.
Albümü merakla açtım bilgisayarıma koydum. Kulaklığı taktım ve derin bir oh çektim. Bir kere bu albümü bilgisayarınıza koyduğunuzda Track 01, Track 02 yazmıyor. Şarkıların isimleri neyse onlar çıkıyor. Yani hem sanatçıya hem de dinleyiciye saygıda kusur yok. Tebrikler.
Ardından elbette müziğe odaklandım. Açılış parçası “SFG (SağlamFaydalıGüzel)”de Erik Truffaz trompetiyle şahane. “Burada Bir Yaralı Var”da Erkan Oğur perdesiz gitarıyla usul usul takılıyor, vokaliyle müziğe inceden ve derinden ayar veriyor…
Ardından Sibel Köse’nin vokalleri ve Akın Eldes’in gitarı (“Beşik”), İmer Demirer’in “trompet darbeleri” (“Yüzler”), “Zorla Güzellik”in süper cool bas vuruşları ve solo ilaç gibi geldi.
Kapanışta (“Karşı”) bütün albümde rhodes ve synth’lerden sorumlu Genco Arı harika. Davulda Turgut Alp Bekoğlu ile kadro tamamlanıyor.
Bu adamlar cidden sanat yapıyor. Pop, indie, rock, elektronik dinlemek tamam ama bunun gibi albümler şehir hayatından bunalıp güneye kaçmak gibi insanda müzikal tatil havası yaratıyor. Bir rahatlık, bir afiyet, bir dinginlik. Siz de arada kaçın, tatil yapın iyi gelir.
Not: Albümün tanıtım gecesi bu akşam Beyoğlu Asmalımescit’teki Nublu’da yapılacak. Denk gelirseniz bu özel konseri kaçırmayın.

No comments

Leave a reply