BİR AN ÖNCE DİNLEMENİZ GEREKEN 7 YENİ ALBÜM

0 Posted by - 16 July 2015 - ALBÜM

“Born in the Echoes” – The Chemical Brothers
İngiliz ikili, New Order’dan devraldığı bayrağı her defasında yükseğe, daha yükseğe dikmeyi beceriyor. Albümün orta yerinde “The future? I’ll see you there!” demeleri boşuna değil. Tom Rowlands ve Ed Simons “Born in The Echoes” ile çağın gerisine düşmeyeceklerini kanıtlıyorlar. Erken dönemde hip hop ve house’u bir eden soundlarıyla pistleri sallıyorlardı, bu kez kitleleri hakimiyetine alan EDM akımının rüzgarını arkalarına alarak karşımızdalar. Albümde St. Vincent’tan Beck’e birçok ünlü ismin desteği var.

“Perpetual Motion People” – Ezra Furman
Amerikalı şarkıcı/söz yazarı Ezra Furman, 2006-2011 arasında Ezra Furman and the Harpoons isimli grubuyla takılıyordu. 2012’den bu yana solo olarak yoluna devam eden müzisyen, temelde indie-rock ve folk-rock türleri arasında gidip gelen bestelerine psikedelik unsurlar eklemleyerek garip bir çekicilik katıyor. Yer yer Of Montreal, yer yer Dr. Dog tadı almak mümkün.

“Currents” – Tame Impala
Kevin Parker yine yaptı yapacağını. “Currents” alışık olduğumuz Tame Impala psychedelia’sının devamı niteliğinde ancak bu kez gücünü rock’tan değil, disko müziğinden, Michael Jackson’dan ve funk/soul merkezli işlerden alıyor. Şarkılardaki yenilenme ve sıfırdan başlama söylemleri (“Let it Happen”, “Yes, I’m Changing” ve “Eventually” bunun örnekleri) ise Kevin’ın Melody’s Echo Chamber solisti kız arkadaşı Melody Prochet ile ayrılmasının ardından yeni bir başlangıç arayışından kaynaklanıyor. Albüme dair kapsamlı bir Kevin Parker röportajı okumak isterseniz Guardian’a göz atın.

“Peacers” – Peacers
Sic Alps isimli noise rock grubunun kurucusu olan Mike Donovan son projesi Peacers ile ilk albümünü yayınlıyor. Albüm 17 Temmuz’da Drag City etiketiyle raflarda olacak. “Peacers” 60’ların psikedelik rock estetiğinin başarılı bir uyarlaması. (Uyarlama ama kesinlikle taklit değil.) Peacers’ı dinlerken kah Marc Bolan’ı kah Bob Dylan’ı kah The Who’yu anıyor insan. Albümün kayıt ve prodüksiyon aşamasında Ty Segall’ın da parmağı var.

“Key Markets” – Sleaford Mods
İngiltere’nin en bıçkın ikilisi hız kesmeden yeni bir albümle bitiverdiler. Sleaford Mods’un geçmişi kazdıkça derinlere gidiyor aslında, ancak 2014 onların altın yılı oldu. “Divide and Exit” ile tüm dünyanın dikkatini çektiler, Amerikan basını da Avrupa müzik basını da onlardan söz etti. İkili yeni albümleri “Key Markets”ta yine en iyi bildikleri şeyi yapıyor. Andrew Fearn dinamik davul bas yürüyüşlerini yazıyor, Jason Williamson rap-vari spoken word vokaliyle küfürler eşliğinde derdini anlatıyor. Bu kadar basit ve tekrara müsait bir müziğin hiç sıkmıyor olması işlerini iyi yaptıklarının kanıtı. Üstelik her defasında The Fall ve Mark E. Smith’i hatırlatmaları da cabası.

“Magnifique” – Ratatat
Ratatat’ın hafızalara kazınan gitar tonuna hasret kalanların imdadına “Magnifique” yetişti. Albümün çıkış şarkısı “Cream on Chrome”, erken dönem Daft Punk’ı ve biraz da Justice’i andıran, Fransız elektrosuna benzer bir işti. Albümün tamamında bu sound sıklıkla karşımıza çıkıyor. Rock estetiğiyle işlenmiş dans şarkıları ve neo-psychdelia düsturuna yakışır pop şarkıları “Magnifique”in olayı.

“Negative Scanner” – Negative Scanner
Listenin nostaljik hisler yaratan bir diğer grubu da Negative Scanner. Onlar da 70 sonu 80 başı DIY akımının müzikal kimliğini yaşatıyorlar. Chicago’lu dörtlü, post-punk köklerine bağlı kırk yıllık bir grupmuşçasına çalıyor.

No comments

Leave a reply