Bergüzar Korel başarmış mı?

1 Posted by - 04 April 2016 - ALBÜM, KÖŞE YAZISI

mtez“Aykut Gürel presents Bergüzar Korel” adlı albüm bugün itibarıyla dijital olarak yayınlanmış olmalı. CD formatında yayımlanması için bir hafta daha beklemeniz lazım.
Herkes merak ediyor, Bergüzar Korel’in sesi nasıl, bu işi becerebilmiş mi?
Bundan önce albüme odaklanalım. Bir defa besteler güçlü, çünkü bunlar Sezen Aksu şarkıları. Hepimizin hafızasına kazınmış, stadyumlarda haykırarak söylenecek klasikler caz disipliniyle yorumlanmış. Hafif, yumuşak, “yemekten önce bir aperetif alır mıydınız” kıvamına getirilmiş. Amaç buysa hedef tutmuş.

Bu tip konsept albümler kendi sınıflarında değerlendirilmeli. Yani mesela Bob Dylan şarkılarını yorumlayan yeni nesil indie müzisyenlerin albümü de bu türe girer, rock şarkılarını caz yapan Paul Anka’da. She and Him’in Christmas klasikleri de böyledir, Tarkan’ın sanat müziği şarkılarını yorumladığı albüm de. Ve hepsi nitelik olarak birbirinden farklıdır. Aynı kategori ama farklı müzikal perspektifler.

Albümde müzikal detaylar ve düzenlemeler çok iyi. Aykut Gürel bu işi üzerine almış, Ercüment Orkut, Cem Tuncer, Volkan Topakoğlu, Siney Yılmaz gibi müzisyenler katkıda bulunmuş. Düzenlemeler ve icrada eksik yok.

Korel’e gelince. Çok çalışmış, belli. Ve önemli bir yol da katetmiş bu albümü tamamlamak için. Eksik olan ses, vokal, oktav, volüm değil. Korel’in eğer bu alanda devam etmek istiyorsa, sesine biraz karakter katması lazım. “Yaşanmışlık” denir ya, işte o eksik. Bunun oluşması için zaman, devamlılık ve azim gerekiyor. İyi solistler bir ömür şarkı söylüyor o noktaya gelmek için. Yani şarkı söylemek Allah vergisi değil, alın teri. O yüzden normal karşıladım. Albümü beklentimin ötesinde başarılı buldum.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply