Best of 2013 // muhtelİf “en”ler…

0 Posted by - 05 January 2014 - ALBÜM, LİSTE

En iyi etnik çıkış
“Wenu Wenu” – Omar Souleyman
Suriyeli halk müzisyeni ve yorumcu Omar Souleyman dünya çapında çalmadık festival bırakmadı. Albümü müzik otoriterlerince göklere çıkarıldı. Bizim için tanıdık olan Doğu Anadolu havaları dünya müzik aleminde kulaklara pek hoş geldi, pistlerde coşturdu dans ettirdi. Souleyman aslen köyünde düğün şarkıcısı olduğundan gayet iyi idare etti kalabalıkları.

theballet
En mütevazi keşif
“I Blame Society” – The Ballet
Her keşif dünyayı değiştirecek değil ya. İngiliz ikili The Balet’yi ve albümlerini keşfetmiş olmak da öyle. Fazlaca övecek değilim ama bu yıl sık sık dinlediğim albümlerden biri oldu.

lorde
En iyi çıkış albümü
“Pure Heroin” – Lorde
1996 doğumlu “elit ergen popçu” Lorde’nin ilk albümünden “Royals” ABDve Avrupa’da bir numara oldu. Albüm büyük ilgi gördü, 17 yaşındaki Yeni Zelandalı Lorde (Justin Bieber’a abi diyecek yaşta), mesela Tilda Swinton’ın partisinde David Bowie’yle muhabbet ettiği ortamlara girmiş durumda. Daha iyi çıkış olabilir mi?

David Bowie's The Next Day
En iyi 70 yaş albümü
The Next Day – David Bowie
Bowie reis bir rock albümü yapmaya karar verirse en babasını yapar. Üstelik bunu 70’lerinde de yapar. Kah sizi “Where Are We Now”la duygulandırır, kah “Dancing Out In Space” der uzayda dans ettirir. David Bowie “Heathen”da karanlıklara girmişti. Şimdi daha serin sularda.

No comments

Leave a reply