Bir caz albümü

0 Posted by - 30 March 2016 - ALBÜM, KÖŞE YAZISI

mtezAlper Yılmaz Trio’nun “Different City Different Mood” albümünde güzellik, bas gitar, piyano ve davulun birbirine yakışan uyumunun ortaya döktüğü detaylarda gizli. Bazen bas ve piyanonun üst üste binen notaları, bazen onları kesip biçip şekillendiren bir zil ya da high-hat’in sesi. Bas gitarist, besteci ve aranjör Alper Yılmaz, yanına piyanoda Ercüment Orkut ve davulda Volkan Öktem’i almış ve haydi beraber coşalım, ortamlara akalım demiş.

Yılmaz ODTÜ mezunu bir mühendis. ABD’de doktora yaptı. Çalışmalarını da orada devam ettiriyor. Beş telli Fodera Custom Imperial çalmış albümde. Bas gitar normalde dört telli bir eşlik enstrümanı. Ancak özellikle caz müziğinde ve buradaki gibi solist konumunda olduğu durumlarda daha geniş bir ses aralığına ihtiyaç duyulabildiğinden beş ya da altı telli özel bas gitarlar üretiliyor. Yılmaz gitarla bas arasında bir teknikle çalıyor. Basın duyguları yoğunlaştıran tok sesi ve gitarın kıvraklığını bir arada kullanıyor.

Ercüment Orkut’u çalarken izlemiştim, duygularını parmaklarına ustalıkla aktaran çok rafine bir müzisyen. Volkan Öktem (Yamaha davul ve Zildjian ziller kullanmış) ise pek çok değerli albümde yer almış kendini devamlı geliştiren çok yönlü, önemli davulcularımızdan. Ben dinlemeye doyamıyorum, size de tavsiye ederim.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply