Bir “Michael” albümü analizi…

0 Posted by - 31 December 2010 - ALBÜM

a_michael_cover

Michael Jackson tartışmasız bir şekilde müzik dünyasının en büyük isimlerindendi. Müzikleri, dansları, şovlarıyla dünya çapında çok az müzisyenin yakalayabildiği bir üne kavuştu. Jackson 2009 yılında vefat etti ancak ünü uzun yıllar durduğu yerde duracak. Sanatçının ölümü sonrasında yayınlanan ilk albümü “Michael”. Sanatçının ölümü sonrası yayınlanan albümler genelde “ne koparabilirsek kardır!” mantığıyla çıkar ortaya. Michael da aslında biraz bu mantıkla beraber sürülmüş piyasaya, sanıyorum Jackson hayatta olsaydı bu albümü, bu haldeyken kesinlikle piyasaya çıkarmazdı. Çünkü bu albüm bitmemiş!

Albümde bir eksiklik var. Sanki Michael Jackson başkasının albümüne konuk olmuş, şarkılara kendi dokunuşunu katmamış gibi. Ama MJ’nin alameti farikası budur, bir şarkıyı duyduğunuzda karakteristik vokali ve müziğiyle “Michael Jackson” diye bas bas bağırır. Dediğim gibi daha bitmemiş, rötuşu eksik kalmış bir albüm var karşımızda. Tabii ki sanatçının ani ölümü albümün tamamlanmasına olanak vermedi ancak bu “eksiklik” hali dinleyicinin gözünden kaçmayan bir durum.

Ama yine de Sezar’ın hakkı Sezar’a, Ryuichi Sakamoto’nun bestelediği Behind the Mask oldukça ilgi çekici bir şarkı, Breaking News albümün hiti ve oldukça sağlam bir şarkı. Lenny Kravitz’le düet yaptığı (I Can’t Make It) Another Day de albümün nadide parçalarından.

Hold My Hand’de Akon, Monster’da 50 Cent ve Do You Know’da Jay-Z ile düet yapmış Michael Jackson. Hold My Hand ve Monster albümün geneline göre oldukça zayıf şarkılar ve iğreti duruyorlar. Daha önce bahsettiğim “MJ dokunuşu” bu iki şarkıda yok, özellikle Hold My Hand, Akon’un herhangi bir albümünde yer alsaymış daha güzel olurmuş.

Michael, gelmiş geçmiş en büyük pop-star’lardan birinin ölümünden sonra yayınlanan ilk stüdyo albümü. Rezalet olarak tanımlanabilecek post-humous albümler görmüş müzikseverler için o kadar da kötü bir albüm değil, ancak Michael Jackson’ın anılması gereken albümlerinden biri hiç değil.

Not olarak ekleyeyim, albüm hayatımda gördüğüm en güzel albüm kapaklarından birine sahip. Michael Jackson’ın hayatını güzelce özetlemiş.

2 Comments

  • Cem 31 December 2010 - 15:11 Reply

    Kapak bana dangerous albüm kapak çalısmasını hatırlattı. Başarılı olmuş, yanlış görmüyorsam MJ’in albüm kapaklarının/çalısmalarının bir araya getirildiği bir kompozisyon.

  • Tweets that mention Bir “Michael” albümü analizi… – — Topsy.com 31 December 2010 - 22:55 Reply

    […] This post was mentioned on Twitter by CanSu Sezer. CanSu Sezer said: RT @mehmettez: Bir "Michael" albümü analizi… – http://hafifmuzik.org/?p=11650 […]

  • Leave a reply