BİRKAÇ İYİ ALBÜM

0 Posted by - 30 July 2013 - ALBÜM, LİSTE

Yılın ilk yarısını geride bıraktık. Şu ana kadar çıkan albümlerden dikkat çekenleri şöyle bir sıralayalım. Hala dinlemediyseniz not edin bir kenarda dursun

“Praxis Makes Perfect”
Neon Neon
Super Furry Animals solistinin elektro-pop projesi Neon Neon 2013’te yayımlanmış şahane bir 80’ler albümü. Gruff Rhys ve Bryan Hollon’ı dinlerken bazen Talk Talk bazen Alan Parsons’ı hatırlıyorum. Hiç şikayetim yok şu ana kadar.

“Soft Will”
Smith Westerns
Son dört beş yılın en stil sahibi gruplarından, 90’lar usulü indie rock esintili Smith Westerns’in yeni albümü dinledikçe açılıyor. Yılın şu ana kadarki en melodik en şahane rock albümlerinden biri. Yolculuğa çıkanların çantaya (pardon iPod’a telefona falan) atması gereken şarkılardır mesela “İdol”, “Grossed”, “3 A.M. Spiritual”, benden söylemesi…

“The Victim of Love”
Charles Bradley
Funk ve soul seviyorsanız yılın en iyi “eski usul” albümü bu. Charles Bradley şu anda kanserle mücadele eden ve acil şifalar dilediğimiz Sharon Jones’un firması Daptone’dan çıkan ikinci albümünde 60’lara ve 70’lere ışınlıyor herkesi. Bradley 60’larında ama enerjisi 20’lerinde gibi. Canlı izlemek lazım.

“We Are the 21st Century Ambassadors of Peace & Magic”
Foxygen
Bu albümden yayımlanan ilk single “Shuggie” oldu. Şahaneydi. Sonra “San Francisco” geldi. Onu da beğendik. Aslına bakarsanız bu albümde boş şarkı pek yok. “60’ların sonu Kaliforniya” muhabbetini yeniden canlandıran ekipler şu ara fazlalaştı. Los Angeles’lı Foxygen onların en iyilerinden. Gönül rahatlığıyla ailecek tüketebilirsiniz.

“Random Access Memories”
Daft Punk
Çıktığı günden beri listelerde. “Get Lucky” artık o kadar fazla çaldı ki sağda solda tarihin en güzel ama en çabuk bayıntı getiren şarkısı ünvanını alabilir. Ama robot biraderlerin bugüne kadarki en “canlı” çalınmış albümlerinde daha çok funk ve disco kökenli şarkı var kıyıda köşede (“Within” mesela.)

“Mala”
Devendra Banhart
Banhart’ın Latin kökenli Amerikan folk müziği hem indie sevenlerin, hem folk dinleyicisinin dikkatini çekmeyi başarıyor. “Daniel” gibi klasik usul folk şarkıları, “Für Hildegard Von Bingen” gibi trip hop tadında parçalar, “Never Seen Such Good Things” gibi yeni-hippi havaları art arda sıralanıyor. Albümü dinlerken sıkılmak, sonraki şarkıya atlamak mümkün değil.

No comments

Leave a reply