Bu albümde en az üç “Haydar Haydar” daha var

0 Posted by - 01 December 2012 - ALBÜM

Can Gox’la tanışın. Gerçi onu “Kaybedenler Kulübü” soundtrack albümü ve “Kuzey Güney”de yer alan “Haydar Haydar” yorumuyla tanıyanlar var ama ilk albümü hakkındaki bu bilgiler başka yerde yok

Can Gox’un, “Kaybedenler Kulübü”nde Kaan Çaydamlı ile birlikte pazar akşamları standart.fm’de yaptığı “Pazar Ayini” diye canlı bir program vardı. Orada elinde gitar doğaçlamalar yapıyordu Can ve birlikte ortalığı kırıp geçiriyorlardı. O programda yer alan Halil Sezai taklitleri kült oldu. Ve yine bu program için bir “Haydar Haydar” söyledi Can. Şarkı Kuzey Güney’in bir bölümünde kullanılınca hit oldu, milyonlarca kere dinlendi. Can Gox adı duyuldu, ardından albüm yapacağı haberi geldi. İşte o albüm tamamlanmış.

Eğer müzikle ilgili yazıp çiziyorsanız albümleri bazen herkesten önce ve yine “bazen” o albümün sahibiyle dinleme şansınız oluyor. Aslında bu bir şans mı bilemiyorum. Çünkü albümün sahibi yanınızdayken şarkıları dinlemek ve onlar üzerine konuşmak sıkıntılı bir iş. Ne bileyim, günlük siyasi köşe yazınızı yazarken Tayyip Erdoğan’ın başınızda durması gibi bir şey.

O yüzden Can Gox (Can Göksun), albümünü birlikte dinlemeyi teklif ettiğinde çok merak etmeme rağmen çekindim. Sonra bu işe başlarken hiç lafı gevelemeden
ne düşünüyorsam onu yazma ve söyleme konusundaki kararımı hatırladım, stüdyodan içeri girdim.

Gox’un bu ilk stüdyo albümü olacak. İçinde 10 şarkı var. Hepsinin söz ve müzikleri kendisine ait. Çıkış şarkısının adı “Yalnızım Ben”. Size hiç piyanoyla giriyor, sonra şöyle devam ediyor falan diye anlatmayayım. Kısaca elinde gitar olan blues’cu bir Âşık Veysel düşünün ama sesi Cem Karaca tadında diyeyim, hayal edin.

“Rüzgar” 5/8’lik ritmiyle Anadolu hissiyatında. “Düzene uyamadım, savur beni rüzgar” derken insan bir şekilde Cem Karaca dinliyor gibi oluyor.
“Sorma” yeni bir “Haydar Haydar” olabilir. “Asla Bırakma” Gox’un Gülce Duru ile birlikte söylediği şahane bir balad. Bu kadar güçlü sesli biri bu şarkıda onu kontrol etmeyi bildiğini de kanıtlamış. (Bir not: Gülce Duru da harika iş çıkarmış. Bir-iki aya onun da solo albümü gelecek. Takipteyiz.)
“Gölge” şahane bir “Anadolu-blues” örneği. “İnanmazdım”da kullanılan hammond org şahane bir hava yaratmış…
Hayyam’ın “Dal Goncayı Bir Sabah Açılmış Buldu” şiirine yaptığı yorum da çok dinlenecek, eminim.
Gox’un “Drama Köprüsü”ne yaptığı yorumu da sayarsak bu albümden en az üç “Haydar Haydar” çıkar diyebilirim rahatlıkla.

Can Gox enteresan bir tip. İki dakika sohbet etseniz fark edersiniz zaten. Görünüşü ilk bakışta sert ama aslında çok komik ve esprili biri. Gözlükleri, deri ceketi ve kıvırcık saçlarıyla “Easy Rider” filminin setinden az önce çıkmış bir hali var. Birazdan kapıdaki Mustang’ine binecek ve ufka doğru gaza basacak gibi…
Zaten eskiden 66 Chrysler’i varmış, satmış. İlk klibi “Yalnızım Ben” şarkısına Afyonkarahisar’da enteresan bir doğal ortamda çekilmiş ve senaryo aşağı yukarı böyleymiş zaten.
Can blues ve rock dinleyerek yetişen ama kendini ifade ederken tamamen yerli bir şarkıcı ve besteci. Ben ilk kez dinlediğim bu şarkıların 70’lerin Anadolu pop ve rock geleneğiyle bir bağı olduğunu hissettim. Eğer Anadolu blues diye bir şey varsa böyle bir şey olmalı diye düşündüm.

Albüm aralık ortası piyasada olacak. Ama öncesinde dijital platformlarda yer alacakmış. Bakalım siz ne düşüneceksiniz.

No comments

Leave a reply