Bu albümlere dİkkat

1 Posted by - 20 March 2014 - ALBÜM

Bazıları çok taze, bazıları henüz yolda. Şu ara kulağınızın pasını silmeye aday altı albümü takdimimdir

* “Love Letters” – Metronomy
Lo-fi pop denen, hesapta “basit” ama ucu bucağı olmayan bir müzikal olasılıklar diyarında top koşturuyorlar. Geçen albümde en ticari sound’larını buldular, tanındılar. Bu albümde Joe Mount 80’lerden kalma efektlerini, bilgisayarını ve ekibini de yanına alıp odasına kapanmış gene anlaşılan. Ben bayıldım.

* “Supermodel” – Foster The People
Bu albümden çıkan single’lar arasında “Coming of Age” bir süredir radyoların gözdesiydi. Albüm bu yaz en fazla çalınacak radyo hitlerinden bazılarını barındırıyor olabilir. “Pseudolgia Fantastica” gibi fantastik hayal âlemlerinden kopup gelmiş şarkılar bir yanda, “The Angelic Welcome of Mr. Jones” gibi Beach Boys’a
selam çakan “interude”lar bir yanda, “Best Friend” gibi saykodelik disko havaları ayrı bir yanda (hit adayım bu şarkı).

* “Too Much Information” – Maximo Park
Maximo Park şarkılarının arka planına elektronik tıkırtıları, vızırtıları ve bipbipleri ustaca ekleyerek hem tonunu hem görünüşünü değiştirdi müziğinin. Kuşkusuz albümün en büyük başarısı şahane synthe’leri ve Paul Smith’in vokalleriyle “Leave This Island”. Hem sanatsal hem ticari açıdan çok etkileyici bir şarkı. Ancak albümün tamamı aynı sularda.

* “Lift Your Spirit” – Aloe Blacc
Albümün en tanınmış şarkısı Avicii’nin dans hiti eylediği “Wake Me Up”. Ancak eski hiphop’çı, sonradan özüne dönmüş neo-soul adamı Aloe Blacc soul, funk, hiphop arasında gözden kaçmayacak derecede başarılı bir denge kurmuş. Hiphop’a selam çakan bir tür Stevie Wonder ya da Al Green gibi kendisi.

* “Here and Nowhere Else” – Cloud Nothings
Amerikalı punk ekibinin 2011 ve 2012 tarihli iki albümü de punk adına heyecan verici şarkılarla doluydu. “Attack On Memory”nin ardından 18 aylık bir sürede kaydedilen albüm nisan başı piyasada olacak. Garaj sound’unu ve punk’ı “lise grubu” klasmanından kurtaran her punk albümü heyecan vericidir.
Not edin derim…

* “Upside Down Mountain” – Conor Oberst
Albüm 20 Mayıs’ta çıkacak. Oberst, Father John Misty’nin de prodüktörü olan Jonathan Wilson ile çalıştı.
Bu albümden duyulan ilk şarkının adı “Hundreds of Ways”. Oberst yetişkin olmaktan, huzuru bulmaktan bahsediyormuş yeni folk rock şarkılarında.

No comments

Leave a reply