MASAÜSTÜNDEN NOTLAR – 27

1 Posted by - 17 August 2015 - ALBÜM, ÖNERİ

GOLDEN TICKET – GOLDEN RULES
Outkast’ı severdik. Gittiler, döndüler, hâlâ seviyoruz. Hatta onlara benzeyen şeyler duyunca heyecanlanıyoruz. Golden Rules, İngiliz prodüktör Paul White ve Floridalı MC Eric Biddine’dan ibaret bir ekip. Müzikleri rap, disko, soul ve rock’tan etkilenmiş belli ki. Bütün bunlara farklı bakabilmiş bir albüm, ilk single “Down South Boogie” ile başlansın dinlenmeye.

MAGNIFIQUE – RATATAT
Pek sevdiğimiz, canlı izlediğimizde daha da bayıldığımız progresif rock ekibi Ratatat’ın “Magnifique” isimli albümü 17 Temmuz’da yayımlandı. Bildiğiniz gibi Ratatat gitar ve basla takılan New York’lu iki nerd müzisyen ve bir sürü efekt aletiyle sample cihazından ibaret enstrümantal müzik yapan bir ekip. Albüm öncekilerin devamı niteliğinde, keşifler falan içermiyor.

40 YILIN 40 ŞARKISI – SELDA BAĞCAN
Selda Bağcan dünyaca tanınan, 70’lerdeki tarzı, vokali ve müziğiyle bugün de büyük ilgi toplayan, yerli yabancı birçok müzisyene ilham vermiş önemli bir sanatçımız. Bağcan’ın kariyerini en iyi anlattığını düşündüğü 40 şarkısını orijinal kayıtlarıyla bir albümde toplaması önemlidir. LP versiyonunu da sınırlı sayıda basacaklarını öğrendim. Alıp köşeye koymalı.

ORBIT, MUSIC FOR SOLO CELLO (1945-2014) MATT HAIMOVITZ
Matt Haimovitz’in eski ve yeni kayıtlarından derlenmiş bir çello albümü. Klasik müziği benim gibi çok yakından takip etmeyen birinin dahi takdir edebileceği pürüzsüz bir çello sound’u var bu albümde. Remaster edilmiş kayıtların farkı hemen ortaya çıkıyor. Şimdi size tavsiyem eve kapanın, serin bir yere yayılın, iyi bir ses sisteminde bu albümü dinledikten sonra ardından biraz da “Mozart in the Jungle” dizisine takılın.

ANOTHER ONE – MAC DEMARCO
Kieslowski’nin“Aşk Hakkında Kısa Bir Film”i gibi bu albüm de aşk hakkında kısa bir albüm. Mac Demarco enteresan bir tip, aşırı rahat, doğal ve bu huylar gitarına bile yansımış. Vibratosuz nota basmayı pek sevmiyor. La bile la değil, diyezimsi. Neticede sekiz adet yeni Demarco şarkısı ve bir de güzellik var albümün sonunda. Yeteri kadar beklerseniz Demarco, New York’taki evinin adresini söylüyor. Yolunuz düşerse beklerim bir kahveye diyor.

COME AND GET IT / BEST OF APPLE RECORDS – DERLEME
1968-1973 yılları arasında kısa bir süre faal olan, Beatles’ın kurduğu plak şirketi Apple Records’ın sanatçılarının kayıtlarından oluşan bir derleme albüm bu. Aralarında Billy Preston, James Taylor, The Iveys gibi isimlerin yer aldığı sanatçıların seslendirdiği şarkıların bir kısmı Beatles üyelerinin sanatçılar için yaptığı besteler.

No comments

Leave a reply