MASAÜSTÜNDEN NOTLAR – 23

0 Posted by - 20 May 2015 - ALBÜM, ÖNERİ

“California Nights” – Best Coast
Sahilde dinlenmek üzere yapmış Best Coast bu albümünü. Bethany Cosentino’nun kişisel tarzı elbette ön planda. Kolej rock, saykodelik elektro gitarlar, biraz 90’lar tarzı garaj sound’u. Yani bizim buraların sahillerinden ziyade Kaliforniya gençliğine hitap eder. Kaykay, bisiklet, sörf, üstü açık araba, güneş gözlükleri ve ufaktan 60’lara yolculuk.

“Deli Damla” – Deniz
Caz dinleyicisiyseniz ve henüz tanışmadıysanız bu sese kulak verebilirsiniz. Deniz Tipigil yıllardır muhtelif mekanlardaki performanslarıyla kendine has bir dinleyici kitlesi yarattı. Albümün kayıtları uzunca bir süredir devam ediyordu. Sonunda geçenlerde We Play etiketiyle piyasaya çıktı. Soul, funk, R&B gibi tarzlarda gezinen sekiz bestenin yer aldığı albümde Deniz’in güçlü vokallerine Selim Bayındır, Hakan Caneroğlu, Barış Kıratlı gibi deneyimli müzisyenler destek veriyor.

“Sound and Color” – Alabama Shakes
Brittany Howard şahane bir solist. Soul kökenli siyahi sanatçılar günümüzde daha ziyade pop tarzında icracılık yapıyorlar. Howard’ın farkı bence soul sermayesini rock/soul ekseninde dolandırması, çok fazla savrulmaması. Grubun müziği için de genel anlamda aynısını söyeyebilirim. Alabama Shakes bu yaz her yerde dinleyeceğiniz, belki de yılın en iyi albümlerinden birine imza atmış. Kayıtlara geçsin.

“Gracetaown” – San Cisco
Avustralyalı gençlik dertsiz tasasız yetiştiğinden, sosyal medyada her gün 10 bin tane şeye çemkirmeye vakit ayırmadığından müzikle ve sanatın diğer alanlarıyla ilgilenebiliyor. Yani çok “sıkıcı” bir ülke Avustralya. Neyse. Davulcu ve solist Scarlett Stevenson’ı ve ekibi eve davet ediniz. Pozitif melodiler, tınılar. Maksat gelmeyen bahara doğru bir adım daha atmak. Sabun köpüğü, hatta günlerin köpüğü şeklinde bir pazar albümü. Bazıları indie pop da diyebilir. Bizi bozmaz.

Born Under Saturn – Django Django
Bu albümdeki “Giant” isimli açılış şarkısını dinleyin; Django Django’nun müziğinin demosu budur. Her şeyin başı ritim. Sonra gitarlar, efektler, melodi ve çok sesli vokaller. Belki saykodelik bir-iki dokunuş… İkinci albümü ilkinden de fazla sevdim. Bütün Brit ekipler arasında kendine has müziği, dokunuşu olan, dinleyince şak diye imzasını tanıdığınız gruplardan Django Django. Değerini bilmek lazım.

“Magic Whip” – Blur
Blur’ün bir araya gelip yeni bir albüm çıkarması çoğu grubun bir araya gelmesinden farklı. Blur eski günleri yad etmek, eski şarkıları çalıp söylemek için değil, yeni şarkılar yapmak için bir araya geldi. Ne kendini tekrar ediyor müzikleri ne de eskisinden bambaşka sulara açılıyor. Blur bir arada olsa bugün ne yapacaksa, onu yapmış. 2013’te Hong Kong’da yapılan kayıtların üzerinde çalışılarak oluşmuş bir albüm bu. Stüdyodaki birlikte çalma seanslarının üzerine Graham Coxon’ın getirdiği, Damon Albarn’ın üzerine söz yazdığı şarkılar. Elbette merak ediyorsunuz nasıl bir albüm? Aslında 12 yıl önceki son albümleri “Think Tank” çizisinde ama o bir ayrılık albümüydü, bu birleşme albümü. Onda Coxon tek şarkıda gitar çalıp (“Battery In Your Leg”) ayrılmış, gerisini grup tamamlamıştı. Şimdi ekip tamam. Blur “Think Tank”in kaldığı yerden devam ediyor. Kendi kişisel tecrübelerini değil, ortak belleklerini çalıştırdıklarını düşündüm dinledikçe. Coxon ve Albarn birlikte çok iyiler.

No comments

Leave a reply