Bu hafta dinlediğim en iyi şey!

0 Posted by - 02 May 2012 - ALBÜM

28mlpaz-meh4
Yıllardır gitar müziğinin en önemli isimleri arasında bulunan, The White Stripes ile hayatımıza girdikten sonra muhtelif grup ve projelerle 2000’lere damgasını vuran Jack White ilk kez bir solo albüm yayımladı. Adı “Blunderbuss” ve mutlaka dinlemelisiniz…

Her zaman söylüyorum. İyi bir şey dinleyince önce görmezden geliyor gibi yapıyorum. Sonra suskunlaşıyorum (‘Vay be’ tadında bir suskunluk). Ardından “Ben bunu kimseye söylemeyeyim” diyorum. Daha sonra gazetede yazdığımı hatırlıyor ve istemeye istemeye paylaşıyorum. Bu hafta Jack White’ın yeni albümünü dinleyince sırayla bunları yaşadım. Beğeninin beş aşaması: Görmezden gel, içine kapan, saklamaya çalış, gazetede yazdığını hatırla ve yaz. Yazayım o zaman.
White 2000’lerin gitar müziğine damga vuran bir numaralı adam. Hem blues, rock’n roll ve hard rock çizgisini ve bu çizginin gitar anlayışını günümüzde devam ettiriyor hem de yeni ve orijinal.
The White Stripes’la özellikle de “Seven Nation Army” ile hayatımıza girdi, The Raconteurs ve The Dead Weather’la farklı yönlere uzandı. İngiliz model ve şarkıcı Karen Elson ile evlenip ona albüm de yaptı (“The Ghost Who Walks”), Jimmy Page ve U2 gitaristi Edge ile gitar belgeseli de (“It Might Get Loud”).
Geçen aylarda, uzun süredir bir arada olan The White Stripes’ın bir daha bir araya gelme ihtimali olmadığını açıklamıştı. Yeni albüm işte bütün bu dönemin ardından yaptığı ve ilk kez kendi adıyla yayımlanacak bir çalışma. Lafı dolandırmaya gerek yok, Jack White’ın ilk solo albümünde ters hiçbir şey bulamıyor insan. Blues ve rock’ın muhtelif karışımları üzerine çalışan ve hayatı bu iki uç arasındaki sayısız noktada farklı müzikal formüller geliştirmekle geçen White kendi albümünde daha sakin, daha net ve daha doğrudan. Piyano, akustik gitarlar, kemanlar kafasına göre neye ihtiyacı varsa ona başvurmuş şarkılarda. İmzası haline getirdiği cayır cayır garaj sound’unu arayanlar hafif törpülenmiş bir müzikle karşılaşacak.
Muhtemelen ‘arena’ları sallamak için yazdığı “Sixteen Saltines”, Freddie Mercury’nin yaşasa cover’lamaktan menuninyet duyacağı “Hip (Eponymous) Poor Boy ”, 2012 model Led Zeppelin şarkısı gibi duran “Take Me With You When You Go” gibi şarkılar yaptığı sürece albümün kalan kısmında istediğini yapar ve biz eyvallah deriz.
Albümle ilgili bir diğer enteresan nokta sözlerle ilgili. “Biri sana sensiz yaşayamıyorum diyorsa, yalan söylemiyordur”… Açılış şarkısı “Missing Pieces”ta böyle diyor.
Ve anlatmaya başlıyor.
Albüm baştan sona sanki White bir kadınla ya da kadınlarla kavga ediyor ya da ayıptır söylemesi laf sokuyor gibi. Ama bu, şarkıların tarzı ne olursa olsun albümün aynı enerjide kalmasını sağlamış. Elbette bu durum eski eşi Karen Elson’a ‘mektup’ mu yazmış diye sormamıza neden oluyor. Yanıtını bilemiyoruz. Ama öyle olmayacağına dair bir fikrimiz albümün künyesini inceleyince ortaya çıkıyor. Geri vokallerde Karen Elson var. Yani bir mektup yazacak olsa White’ın “Karen odama gelir misin iki dakika?” demesi yeterliydi herhalde.
Jack White, Dylan gibi ustalara olan hayranlığıyla tanınan biri ve kariyerinin ilk solo albümünde onların yolunda olduğunu kanıtlamış. Ben bu hafta daha iyi bir şey dinlemedim.

3 Comments

 • Meriç Egemen 02 May 2012 - 13:59 Reply

  Blunderbuss albümü İngiltere’den geçtiğimiz cuma elime ulaştı.Pentagram ‘ın yeni çıkan MMXII albümüyle çakışması kötü oldu ama 4-5 gündür iki albümü,farklı janralarda olsa da, cd çalarımdan çıkartamıyorum.Bu albüm senenin en iyi 10 albümü arasına rahatça girecektir,gerçekten kusursuz.

 • Kerem Yalciner 02 May 2012 - 14:00 Reply

  hakikaten super album, pre-order yapmama ragmen hala gelmedi, elime alamadim albumu ama spotify sagolsun butun albumu heralde 10 kere dinlemisimdir 24unden beri.

  weep themselves to sleep, albumun gizli en guzel sarkilarindan, farketmediyseniz bir daha dinlemenizi oneririm.

 • delimüzikhayranı 06 May 2012 - 17:50 Reply

  tamamen kişisel fikrime göre whitestripes güzel bir act idi.. ancak şu jack white denen zat overrated hergelenin biri bence.. gitarla kavgaya tutuşuyor falan ah canım.. bütün albüm karambol bir sound. amerikan halil sezaisi mi nedir ? ordan dinliyorum burdan dinliyorum bu herifin dehasını çözemedim. insanların youtube yourumlarından anladığım kadarıyla ya bir jack white in çok derinlikli müziğini algılayan seçkin insan durumu elit sanatçı gazlaması var veya benim algım kıt. bu mormon zat’ın yarattığı üstün müziği dar ve sınırlı zevkimle bir türlü sindirip duyumsayamadım.

 • Leave a reply