Bugün hâlâ böyle şeyler var mı?

0 Posted by - 24 October 2011 - ALBÜM


Eskiden insanlar birbirlerini ziyarete gider, rahat bir ortamda oturur, bir şişe şarap açıp bir şeyler yiyerek muhabbet etmeye başlar, sonra da beğendikleri bir albümü koyup güzel bir ses sisteminde baştan sona uzun uzun dinlerlerdi. Albüm bitince tartışmalar muhabbetler olur, herkes fikrini söyler, ardından yeni bir albüm dinlenmeye başlardı. Bugün hâlâ böyle şeyler var mı?

Yok bunu ben değil David Gilmour soruyor Rolling Stone’dan Brian Hiatt’a.
Konu “The Dark Side of the Moon”. Grubun bir dizi yeniden basım albüm çıkaracağını yazmıştım. Bunlardan ilki “The Dark Side of The Moon” piyasaya çıktı ve Türkiye’de de bulunuyor. Biraz tuzlu ama değer.
Gilmour diyor ki “Biz bu albümü baştan sona kesintisiz bir şekilde, hafif loş ve rahat bir ortamda yayılıp sessizce ve konsantre olarak dinlensin diye yaptık. Eskiden şarkı değil albüm dinlenirdi çünkü.” Sizi bilmem ama ben çok gaza geldim. İlk fırsatta eve insanları toplayıp bu “geleneği” canlandırmaya kararlıyım.

6 Comments

 • kasabadan 24 October 2011 - 15:03 Reply

  Bu albümle tanışmam aynen böyle bir atmosferde olmuştu
  Birinciyim!!

 • bıdı bıdı 24 October 2011 - 19:33 Reply

  ben de babamın arkadaşının evinde plaktan kulaklık ile dinlemiştim. ne albüm be

 • Umut 25 October 2011 - 14:45 Reply

  Bugün hala böyle şeyler olmadığı gibi yakın gelecekte o zamanları yazan ‘gazeteci’, ‘köşe yazarı’ bile olmayacak.

 • Nermin Çevik 05 November 2011 - 11:54 Reply

  yok

 • Nurettin Akkaya 12 December 2011 - 14:17 Reply

  Bizde zamanında ODT’de bölümden arkadaşlarla kısıtlı imkanlarımızla müzik sistemi güzel olan bir arkadaşın evinde album dinler yorumlar tartışırdık. Hatta dışarıdada sürerdi. Ben devam ediyorum evimde güzel bir sistemden loş ışıkta sadece müziğe konsantre olarak dinlemeye. Ama maalesef çevremde hatta gençlerde böyle bir şey yok artık. Varsa yoksa Internet, Bilgisayar oyunları , TV, DVD film . işte arada fonda MP3’den kalitesiz sistemlerde muzik. Muzisyen arkadaşlarım bile notebookdan MP3 dinliyor. Evlerde muzik sistemi diye bir şey yok. 5.1’ler var. Durum böyle

  • Mehmet Tez 12 December 2011 - 19:31 Reply

   Neslimiz tükeniyor mu nedir? 🙂

  Leave a reply