CAN GÜNGÖR VE BÜYÜLEYİCİ SAHNESİ

0 Posted by - 27 November 2014 - ALBÜM, KONSER, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Artık içimiz rahat bir şekilde işimize gücümüze bakabiliriz. “Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil Ortaçgil ve benzerlerinin devamı gelmeyecek mi?” sorusunun cevabını yavaş yavaş buluyor gibiyiz. Yasemin Mori, Ceylan Ertem, Gaye Su Akyol, Jehan Barbur gibi birçok kadın şarkıcı/söz yazarımız varken, Kızılok/Ortaçgil ekolünün devamını getirecek (yeni nesil) kimseler pek yoktu çevremizde. Can Güngör’ün Karaköy Külah’ta gerçekleşen EP lansman konseri, izleyen birçok kişiye “evet abi, budur” hissini yaşatmıştır muhtemelen.

Olmadı Kaçarız etiketiyle yayınlanan InstagramCapture_39a6192c-5f27-43f9-bf76-e0e1ab5b74e6 Can Güngör EP’sinin kutlama, tanıtım konseri için Külah’ın yolunu tuttuk. Saat 20:30’da kapılar açıldı, 21:00’de tam vaktinde Can Güngör karşımızdaydı. Her zamanki naif duruşu ilk konser heyecanına karışmış vaziyette, candan bir şekilde girdi söze: “Başlıyoruz, ben aralarda anlatırım herhalde bir şeyler.”
Sahnede akustik gitar, elektrik gitar, banjo ve klarnet ile marifetlerini sergiledi. Kendisine, davulda Berkay Küçükbaşlar, bas gitarda Tufan Büyükgüngör, tuşlu çalgılarda Ozan Tekin, elektrik gitarda Can Aydınoğlu ile saksafon ve perküsyonda Deniz Güngören eşlik ediyor. “Uçurumlardan” ile açılan sahne, Soundcloud aracılığıyla aşina olduğumuz “Silik Düşler”, “Belki de Sensin”, “Yalnız Ölmek”, “Güneş Orhan” gibi şarkıları ve hiç duymadığımız Can Güngör bestelerini sundu seyirciye. EP’de yer alan “Silik Düşler”i Can Güngör adını duyup da dinlemeyen, dinleyip de vurulmayan yok zaten. EP’nin diğer şarkısı “Ben Oradaydım Zaten”, gitarından tuşlularına, düzenlemesi oldukça başarılı, özellikle davul partisi bir hayli yüksek, Can Güngör’ün alameti farikası olan sözlere sahip harika bir iş. 13 şarkı çaldıktan sonra sahneden hiç inmeden, alkışlar ve yoğun istek üzerine “Ben Oradaydım Zaten” ve “Belki de Sensin” çalındı. Müzikal doyuruculuğu, müzisyenlerin sahne hakimiyeti, samimiyeti, heyecanı ve harika besteleriyle her şeyin kararında olduğu bir konser izledik. Gelen herkese bir sonraki Can Güngör sahnesini iple çektirecek bir performanstı.

can set2

*Çok abartıyor diyebilirsiniz ama, söylemeden geçemeyeceğim. Şarkı düzenlemeleri, sahne performansı ve melankolisiyle Can Güngör’ün sahnesi, Radiohead’i (özellikle Basement performanslarını) birçok kez aklıma düşürdü.

** Can Güngör’ün EP’sini iTunes üzerinden satın alabilirsiniz. Aralık ayında 45’lik plak formatında edinmek için ön siparişler şuradan.

***Ana görsel olarak kullanılan fotoğraf, Ceylan Ertem’e ait.

Berk Sayan

3 Comments

 • Hüseyin Tüfekçilerli 27 November 2014 - 17:00 Reply

  Aralık ayında çıkacak plak 33lük değil de 45lik sanki?

  • Berk Sayan 27 November 2014 - 21:40 Reply

   Doğrusunuz, ep’nin plağı çıkacak. Teşekkürler uyardığınız için.

 • BU HAFTA NE YAPSAK // 20 ÖNERİ | Hafif Müzik 12 January 2015 - 14:33 Reply

  […] geçtiğimiz yılın son aylarında yayınlayan Can Güngör, Karga sahnesine konuk olacak. Karaköy Külah’ta izlemiştik kendisini, kaçırmamanızı tavsiye […]

 • Leave a reply