Çıkmasını merakla beklediğim 4 albüm…

0 Posted by - 08 April 2012 - ALBÜM


Edward Sharp and the Magnetic Zeroes

“In Our Heads” / Hot Chip
İngiliz beşli Hot Chip deneysel indie danstan mainstream’e yürümeye devam edecek gibi duruyor haziranda yayımlanacak bu albümde. Dans pistlerinin, daha doğrusu indie kulüplerinin DJ kabini önlerinin top müziklerinden bazıları yıllarca onlara ait oldu. “I Feel Better” çaldığında insanlar düğünde Serdar Ortaç başlamışçasına çığlıklar içinde ortalara atladı. Bu bilgiler ışığında ev stüdyosunda değil profesyonel bir stüdyoda hazırlanmış bir albüm düşünün. Kraftwerk’in rahmetli prodüktörü Conny Plank’in inşa ettiği masada hem de. Bu anlattıklarım kafa karıştırabilir. Benim de karıştı zaten. İyi bir albüm geliyor diyor içgüdülerim.

“Here” / Edward Sharp and the Magnetic Zeroes
Indie-folk-pop çizgisindeki albümleri “Up From Below”u sevmiş, hatta buradaki “Home” ve “40 Days Dream”i neredeyse marş yapmıştık bir ara. Aynı şekilde bir-iki marş çıkar mı bu albümden bilmiyorum ama 11 kişilik ekibin bol vokalli, eğlenceli, şatafatlı şarkılar yaptığını biliyoruz. Yeni nesil hippi hareketinin sembol karakterlerinden solist Alex Ebert “Herkes gelsin ve benimle dans etsin istiyorum” demiş. Los Angeles çayırlarında yalınayak koşup piknik yapmasak da bizim de kendimize göre ortamlarımız var. Albüm çıksın da…

The Beach Boys
Albümlerinin adı değil ama aşağı yukarı ne zaman çıkacağı belli. Haziran ayı içinde yayımlanacak The Beach Boys’un yıllar yıllar sonra çıkacak yeni besteler içeren ilk stüdyo albümü. Brian Wilson “Benim için çok duygusal bir durum bu” demiş: “50 yıldır birlikteyiz. Çok uzun zaman oldu.”
Albümdeki 12 yeni şarkı grubun efsanevi “Pet Sounds” albümünü de kaydettiği Los Angeles’taki “Ocean Way” stüdyolarında kaydedilmiş. Ben bu albümde okyanus kokusu alıyorum. Grup 1960’ların ortalarındaki dönemini andıran bir müzik anlayışına dönmüş. Bu beni daha da heyecanlandırıyor. Sizi bilmem.

“The Bravest Man in the Universe” / Bobby Womack
Womack baba “68’inde, 25 yaşındakinden daha fazla şey biliyor insan” demiş. Bu bilgilerini yeni albümüne de yansıtacak gibi duruyor. XL’den haziran ortasında çıkacak albümün prodüktörleri Richard Russell ve Damon Albarn. Albarn ile Womack Gorillaz çatısı altında birlikte çalışmışlardı. Lana Del Rey de boy gösterecek bir şarkıda.
Womack’in yaptığı açıklamalara bakılırsa albüm onun kariyerinde önemli. Daha doğrusu kendisi bunu çok önemsiyor. “Biliyorum çok satmayacak ama elimden gelenin en iyisini yaptım…” Valla ben inanıyorum. Hatta evdeki Bobby Womack plağımı dolaşıma sokuyorum.

No comments

Leave a reply