Cumartesi albümü // “How I Got Over” – The Roots

0 Posted by - 25 September 2010 - ALBÜM

25mlcmtmehroots

Rap’in doğusu batısı var. Amerikanın doğu yakası ve batı yakası anlamında. Batısı daha kadınlı-kızlı-partili-mafyalı olanı. Yani rap müziği ile ilgili ne kadar klişe varsa şu anda Batı denen ekol temsil ediyor bunu. West Coast yani. Doğu yani East Coast parti, silahlar, uyuşturucu ve kızlar dışındaki konulara dair de sözler yazabiliyor.

roots how i got over

Her iki yakanın tarzını yaşadıkları hayat ve içinde bulundukları şartlar belirler. Elbette iki yaka arasında müziğe bakış da farklı olacak. Batı laylaylomcu. Doğu daha melez. Caza, klasik soul’a daha yakın. Batı’nın adamı pezevenkliğiyle övünen (pimp yani kadın satıcısı olmak çok saygın bir iştir siyah hip hop aleminde) Snoop Dogg ise Doğu’da Jay Z var. İki ucu temsilen birer örnek size.
The Roots, New York’un bugün artık çağdaş kültür üretim merkezi haline gelen Brooklyn’den bir ekip. Yıllardır alemlerde tanıyan bilen zaten çoktur. Ben son albümleri “How I Got Over” vesilesiyle biri ki laf edeyim dedim. Bu albüm tipik bir “Doğu” albümü. Elbette The Roots’un kendine has tarzı hemen ayırt ediliyor. Joanna Newsom, John Legend gibi isimler de albüme katkıda bulunuyor. Hip hop ilgili klişeleri kafanızdan silebilirsiniz bu albümle. Son zamanlarda yayımlanan en beğendiğim albümler listesine ekledim.
Not: Hip hop ile ilgili klişelerinizi yıkmak ve şaşırmak istiyorsanız DJ Shadow ile de tanışın, daha tanışmadıysanız.

1 Comment

  • Meriç 25 September 2010 - 11:35 Reply

    Mehmet Bey albüm çıkalı aylar olmasına rağmen sitenizde değinmenize çok sevindim,ben albüm çıkar çıkmaz getirtmiştim,gerçekten muhteşem bir albüm…

  • Leave a reply