ENTERESAN BİR TÜRK GRUP: THE RINGO JETS

2 Posted by - 16 February 2014 - ALBÜM, RÖPORTAJ

Geçenlerde yayımlanan ilk albümlerinden “The Spring of War” isimli şarkılarına çekilen video şu ara internette ve sosyal medyada en fazla paylaşılanlar arasında. Peki nasıl, neden? Buyrun…

Şu ara internette sıkça paylaşılan bir video var. The Ringo Jets’in “The Spring of War” isimli şarkısının videosu. Bu videoda “Nabertürk” isimli kanalda, Gezi protestoları sırasında bir haber bülteni sunuluyor. Muhtelif altyazılar ve Gezi protestoları görüntüleri eşliğinde olaylar gelişiyor, araya reklamlar giriyor (Democrazy deterjanı). Bakanlar, vali ve başbakanın o dönem söyledikleriyle Gezi görüntüleri arasında gidip geliyoruz. Yetkililerin olaylara bakışının ve televizyonların durumunun bir parodisi.
Videoda ana haberi sunan kişi The Ringo Jets’in davulcusu Lale Kardeş. Alandan bildiren muhabir, gitarist Deniz Ağan. En sonda Gezi parkında yaşananları komik grafiklerle uydu görüntüsünün başında maç gibi anlatan kişi de gitarist Tarkan Mertoğlu. Herkes aynı zamanda vokal yapıyor. İki gitar, bir davul, üç solist, cayır cayır bir rock’n roll durumu.
Grubun ilk albümü “The Ringo Jets” geçenlerde Tantana Records etiketiyle yayımlandı.
“Üç farklı vokalimiz var” diye anlatıyor Lale, “Deniz bıçaklanır gibi bağırıyor. Tarkan blues söylüyor, ben soul söylüyorum”.
Nasıl bir kitleniz var şu anda diye soruyorum. Tarkan, “Rock’n roll seven, gitar müziği seven bizi de sevebilir diyor. Davul var, riff var çığlık var…”
Lale “şu an bu videodan sonra en sadık kitlemiz ulusalcılar olabilir” diye araya giriyor gülerek, “pek bilmiyoruz aslında.”

The Ringo Jets çok yeni bir grup. Tarkan’ın Kraker isimli grubunun davulcusu askere gidince Lale davula geçmiş. Tarkan 60’larn Mod’larını seven biri. Aynı zamanda The Who dinliyor. Arkadaşı Deniz’i de gitarist olmak için çağırmış. Bir araya gelince başka türlü bir şey yapmak istediklerini anlamışlar.
“Biz Kraker ile çalmayı seviyorduk ama birlikte çalınca daha farklı bir ses çıktığını fark ettik. Daha ‘garaj’ bir şeydi. Daha kirliydi. Yazıktır biz bunu ziyan etmeyelim dedik” diye anlatıyor Lale; “Benim yüzümden punk oldu grup”.
Deniz, “İyi oldu içimizdeki sertlik ortaya çıktı. Kendimi buldum ben” diyor.

Lale davul çalmayı dayısı sayesinde öğrenmiş. “Dayım caz davulcusu (Emir Özoğlu). Annem babam çalışmaya gittiğimde beni dayım ve anneannemle birlikte bırakıyorlardı. Bahçeli iki katlı bir ev, dayımın bir odası var, içinde de davulu var. İki üç yaşlarında sürüne sürüne gidip davula dokunduğumu hatırlıyorum. Ortaokulda “dayı ya, ben davul çalmak istiyorum” dedim. “Tamam” dedi. Konservatuvarda okudum caz davul mezunuyum ben ama punk çalıyorum işte.

Deniz’in hikayesi daha farklı: “Resimle uğraşıyordum, çizgi film animasyon istiyordum. Sonra Beatles’ın “Anthology”sini dinlemeye başladım. Parçaların ham halleri vardı ve bunları dinlemek hoşuma gidiyordu. Müziğin alfabesi gibiydi, beste nasıl yapılır, melodi nasıl olur gibisinden takıldım. Bir süre sonra resim yalan oldu.”

“İngilizce söz yazmak zor mu?” diye soruyorum. Grubu ilk dinlediğinizde Türk olduklarına dair en ufak bir işaret bulamayabilirsiniz. “Türkçeye göre daha kolay. Söz dizimi rahat. Heceler çok daha rahat oturuyor diyor Lale.
“Hep İngilizce şarkı dinleyerek büyüdük alışkınız.”
“İngilizceniz iyi mi?” diyorum, “Fena değil idare ediyoruz” diyorlar, “Bazen Sultanahmet’teki halıcı İngilizcesine girdiğimiz de oluyor aramızda gerçi”.

“Video önceden çekilmişti”

Gezi zamanı ne yapıyordunuz?
Lale: Gaz yiyorduk.

Şarkının hikayesi nedir?
Lale: Gezi’den önce yazılmıştı. Arap baharıyla ilgiliydi aslında. Gezi olayları olunca başka bir şarkı için yazılan sözleri buna uyarladık. Prodüktörümüz Tommaso (Colliva) 9/8’lik ritmini beğendi, albüme koyuyoruz dedi.

Video fikri kimin?
Lale: Fikirler menajerimiz Reha Öztunalı’dan çıktı. Klibi Hemi Behmoaras çekti. Bu yaz çektik ama bu Habertürk ile ilgili telefon kayıtlarının yayılmasıyla biraz da gündeme denk geldi galiba şu anda.
Deniz: Albüm Mart’ta hazırdı. Ama o sırada Gezi patladı. Tadımız kaçtı. Albümümüz çıktı falan demek de ayıp geldi.

ringoo

1 Comment

  • şehirli derviş 16 February 2014 - 19:01 Reply

    Benim güzel ve yalnız ülkem o kadar muhalefsiz bir durumda ki Rock & Roll Queen-cilik oynayan arkadaşların zaytungvari hallerine bile alkış tutma gereği duyuyoruz. Bu bile başlı başına Türkiye’de Rock müziğinin yokluğuna işaret değildir de nedir? “Köpek var rock yok / Rock var köpek yok / Rock var köpek var / Ama kralın köpek / Sıkıysa rockçı bul.”

  • Leave a reply