GÜNÜN ALBÜMÜ // “Tusk” – Fleetwood Mac

0 Posted by - 08 October 2014 - ALBÜM

Bundan 35 yıl önce 1979’un ekim ayında Fleetwood Mac külliyatının 12 numaralı stüdyo albümü “Tusk” yayınladı. Albüm yayınlandığı tarihte, kayıt aşamasında en çok para harcanan albüm ünvanına da sahipti.

“Tusk”, 1977 yılında yayınlanan, liste ve satış başarısıyla da ayrı bir noktada duran Fleetwood Mac albümü “Rumours”un takipçisi idi. O sebeple müzikal duruş ve yeterlilik açısından doyurucu bir albüm olsa da, “Rumours”un başarısı göz önünde bulundurulduğunda hep zan altında kaldı. Kayıt esnasında harcanan 1 milyon dolar, albümün sağlayamadığı liste ve satış başarısını dillere doladı.

Ancak, sektörü ve gereklerini bir yana bırakırsak, “Tusk” grubun en sevilen albümlerinden biri. Üstelik liste başarısı da yerlerde sürünmüyor; albüm Amerika listelerinde 4. sıraya kadar yükseldi ve 5 ay boyunca Top 40’de kaldı.

Grubun bas gitaristi John McVie, albümün üç ayrı sanatçının çalışmalarına yer veren eklektik bir yapıya sahip olduğunu söylüyor. Albümde Lindsay Buckingham, Stevie Nicks ve Christine McVie isimlerine ait eserler bulunuyor. 20 şarkıdan oluşan albümün zaman içerisinde yayınlanan edisyonlarında, kayıt sürecinde adı geçmiş ancak albüme girememiş şarkılar da bir bir gün yüzüne çıktı. Onlardan bir tanesinde grubun as gitaristi Peter Green de çalmış, şarkının adı “Brown Eyes”.

Albümden yayınlanan ilk tekli, albüme adını veren kapanış şarkısı “Tusk” idi. Lindsay Buckingham imzası taşıyan şarkı, Mick Feetwood’un yazdığı davul ve perküsyonlar ile grubun en sıkı hitlerinden biri olmayı başardı.

Günün albümü olarak seçtiğimiz “Tusk”ı hemen aşağıdan fullü dinleyebilirsiniz, afiyet olsun…

No comments

Leave a reply