HAFTA BİTMEDEN DİNLEMENİZ GEREKEN 6 ALBÜM

0 Posted by - 19 February 2015 - ALBÜM

The Libertines üyesi Carl Barât yeni çetesiyle ilk albümünü yayınladı, yerli hip hop sahnesinden Farazi V Kayra “Sarhoş Palavraları” serisine devam ediyor, İngiliz post-punk’ının sıra dışı ekibi The Pop Group 25 yıllık sessizliğini bozdu. İşte hafta bitmeden kulak vermeniz gereken 6 albüm:

Carl Barât and the Jackals – “Let It Reign”
carl barat
Pete Doherty rehab’den çıktı, The Libertines geri dönüş yolunda. Grubun bir diğer asıl abisi Carl Barât ise The Libertines ile hazırlıklara devam ederken, solo kariyerinde de hız kesmiyor. Peşine taktığı son tayfa the Jackals ile hazırladığı ilk albüm “Let it Reign” 17 Şubat’ta yayınlandı ve birçok müzik otoritesinden yüksek not aldı.

Dan Deacon – “Gliss Riffer”
dan deacon gliss riffer
Dan Deacon yeni albümü “Gliss Riffer”ı resmi yayın tarihine bir hafta kala NPR üzerinden görücüye çıkardı. Baltimore’lu prodüktör, 2003 yılından bu yana müzik yapıyor ve bu albüm solo kariyerinin 11. stüdyo çalışması olacak. Müziğinde psychedelia, noise pop türlerinden etkiler ve deneysel yaklaşımlar bulmak mümkün.

Ibeyi – “Ibeyi”
ibeyi
Kökleri Küba’ya uzanan Fransız kız kardeşler Lisa-Kaindé ve Naomi Diaz’dan kurulu olan Ibeyi, adını Yoruba dilinde ikiz anlamına gelen ibeji kelimesinden alıyor. 2013 yılında XL Recordings ile bir anlaşma imzalayan ve ertesi yıl “Oya” isimli bir EP yayınlayan ikili, soul ve R&B etkisinde sıklıkla downtempo akan bir müzik icra ediyor. İlk albümleri “Ibeyi” 16 Şubat’ta raflardaki yerini aldı.

The Pop Group – “Citizen Zombie”
Citizen-Zombie-the pop group
İngiliz post-punk’ının çizgi dışı ekiplerinden The Pop Group, tam 25 yıl aradan sonra yeni bir stüdyo albüm ile geri döndü. 79 tarihli ilk albümleri “Y” ile kendilerine has bir duruş ortaya koyan ekip, post-punk, dub, free jazz ve hatta beat-poetry gibi farklı disiplinleri bir araya getirerek eklektik eserler sunuyordu. Yeni çalışmaları “Citizen Zombie”, 80’lerin başındaki The Pop Group kadar iddialı tınlamasa da doyurucu bir albüm. Albümü NPR aracılığıyla dinlemek mümkün.

Cat’s Eyes – “The Duke of Burgundy OST”
cats-eyes
The Horrors’ın davudi sesli solisti Faris Badwan ve multi-müzisyen soprano Rachel Zeffira’nın projesi Cat’s Eyes, The Duke of Bungundy isimli son Peter Strickland filminin müziklerini hazırladı. Peter Strickland, 2012 tarihli yapımı “Berberian Sound Studio”da Broadcast ile çalışmıştı, yine on ikiden vurduğunu söylemek lazım.

Farazi V Kayra – “Sarhoş Palavraları ve İbretlik Hikayeler”
farazi v kayra
Yerli hip hop sahnesinin sevdiğimiz isimlerinden Farazi V Kayra, “Sarhoş Palavraları” serisine yedi yıl aradan sonra bir yenisini ekledi. “Sarhoş Palavraları ve İbretlik Hikayeler” adını taşıyan albüm, ikilinin de dahil olduğu kolektif 90BPM’in stüdyosunda kaydedildi. Bandcamp üzerinden ulaşabileceğiniz albümün kapak fotoğrafı Gizem Kokuroğlu’na ait.

No comments

Leave a reply