HAFTANIN ALBÜMÜ // “Özel Birisin” – Multitap

0 Posted by - 20 November 2011 - ALBÜM

Bu hafta masaüstümüze gelen zarflardan çıkan en dikkate değer albüm. Bir iki detaya dikkat çekelim…

Hüzünlü sözleri neşeli müziğiyle şık bir tezat oluşturan “Ben Anlarım”, Anadolu popa ve 70’lerin Türk pop klasiklerine selam çakan “Öpüşelim, Barışalım” ile “Mutluyum”, bana araya bir Phoenix şarkısı karışmış izlenimi veren klas dans şarkısı “Sadece Yorgunum”, albümün baladı “Kalbini Bana Ver”, “Aslında Kimse Sevmiyor”, ve “Bu Kadarız”… Hepsi çok çok başarılı. Dinledikçe daha da sevdim. Ezberlenmiş formüllerden uzak, yeni formüller denemekten çekinmeyen bir albüm. İlkini aşmış. Tebrikler.
İki eleştirim var. “Masumiyet” ve “Ci” iki iyi fikir. Ama rap tadındaki vokaller problemli. Bir hip hop üstadı devreye girse güzel renk olurdu. Ve giriş şarkısı “Kızın Annesi” albümü pek yansıtmıyor. Falan filan… Aslında bu albümde gerçekten yanlış olan tek şey arka kapakta yer alan sıralamada iki şarkının yerinin karışmış olması galiba. Muhakkak dinleyiniz.

http://multitapmusic.com

10 Comments

 • çilek 20 November 2011 - 13:00 Reply

  ilginç bir albüme benziyor

 • Fatih Ülker 20 November 2011 - 13:44 Reply

  O vakit ben de eleştrinizdeki bir iki detaya dikkat çekeyim. Bir rap üstadının devreye girecek olması albümün farklılığını alıp götürmezmiydi? Rap üstatları olan sanatçılarımızın hitabettiği hedef kitle ile MuLtitap grubunun hayata bakış açısı ve yorumunu hatta altını çizdiğiniz ”ezberlenmiş Formüllerden uzak yeni formüller” içeren özelliği birbiriyle asla örtüşmez. ayrıca bir eleştirmen olarak bilmeniz gereken şudur ki Kavram olarak Rap ve hip hop aynı değildir. Rap bir müzk tarzı iken hiphop bu müziğide içiresinde barındıran bir yaşam tarzı bir kültürdür. MuLtitap grubu, Vay arkadaş filminin sevilen soundtrack’i Full Depo’ nun gerek alt yapısı gerek sözleri gerekse grubun Synth rock Tarzına karşılık gelen esprili tezatlığının çok sevilmesi üzerine Muhammed alinin ( davul) benzersiz ses tonu ve stiliyle ” Ci” ve ” Masumiyet” şarkılarını yaptı. Yine altını çizdiğiniz bu ” güzel Fikir” zaten özgünlüğünü içinde barındırmaktadır. Müzikte Tarz olgusunun öğelerine vakıf olduğunuzu düşünmekle birlikte bir dipnot eklemeyi isterim. Albüm Sound olarak bariz bir biçimde soft ve akustik formattadır. Dolayısıyla ” Kızın Annesi” isimli parça, albüm formatına dahil olmakla birlikte söz ve biçim olarak MuLtitap grubunun eğlenceli yapısını tıpkı ilk albümdeki ”Çıbık” isimli parçada olduğu gibi göstermektedir. Size farklı gelmesinin nedeni Makam olarak diğerlerinden farklı bir tını içermesi olabilir. Gelelim Arka kapaktaki sıralama karışıklığına. Bayım Takdir edersiniz ki bu gibi durumlar albümün lezzetini öldürmediği gibi şu an Türkiye’nin Müzik piyasasındaki en özgün ve en kaliteli müzik grubu oldukları gerçeğini değiştirmez. En kaliteli diyorum çünkü bu ülkede denenmemiş olanı dinleyicilere sunuyorlar ve oldukça başarılılar.

  Saygılar…

  • Mehmet Tez 20 November 2011 - 14:53 Reply

   Ben albümü beğenmiştim ama şahane, mükemmel, eşsiz falan yazmadıkça anlaşılmıyor herhalde. Eleştirilere eyvallah, teşekkür ederim. Küfür, hakaret olmadığı sürece her şeye varız.

 • Fatih Ülker 20 November 2011 - 15:33 Reply

  Hayır kesinlikle analizinizi çok beğendim. Sadece bazı detayların altını çizmek istedim küstahlık ettiysem af buyrunuz

  • Mehmet Tez 20 November 2011 - 22:11 Reply

   O nasıl söz estaaaaağfirullah.

 • Ozan Utku Gezen 20 November 2011 - 19:43 Reply

  Ben de diyordum ki Mehmet Tez şu albümü yazsa da o ne düşünüyormuş bir bilsek. Sırada Direc-t-Son Ağaç vardır umarım. Albümde rap içerikli şarkıları ben pek beğenmedim. Aslında ilk dinleyişimde albümün tamamını beğenmemiştim, Ben Anlarım şarkısı dışında. Ancak albümü dinledikçe, yine rap içerikli şarkıları beğenmemekle birlikte, albümü sever oldum. Aslında Takım Oyunu albümünün son klibi Ben Anlarım bu albümün habercisi gibiydi. Ben Anlarım şarkısını Van için Rock konserinde dinlediğimde beğenmiştim, şimdiyse şarkının 2011 yılının en iyi parçalarından biri olarak görüyorum. Keşke, yeni tarz eski tarz karışık bir albüm olsaydı diye düşünmeden edemiyorum. Ben Takım Oyunu’nu çok beğenmiştim, elektronik altyapılar ülkemizde belki de hiç olmadığı kadar iyi kullanılmıştı albümde. Bir kaç tane tanıdık şarkı duymak isterdim ancak bu albümün iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabii.

 • Can Ünal 20 November 2011 - 21:15 Reply

  Sevgili Mehmet Tez iyi ki albüm hakkında olumsuz bişi yazmamışsınız, yoksa “Fatih Ülker”in eleştirileri bir balyoz gibi kafamıza inecekti. Bide şu “Bayım Takdir edersiniz ki…” kısıma bayıldım. Bayım mı? Bana bu hitap daha çok TRT’de yayınlanan Türkçe’ye çevrilmiş amerikan filmlerini hatırlattı.

  Bu arada ben de albümü oldukça beğendim. Oldukça yenilikçi buluyorum kendilerini. Özellikle ilk albümden sonra “ne yaparlar acaba?” şeklinde ki sorularıma iyi bir yanıt bulduğum düşünüyorum.

  Şapkamı parmak ucumla tutup hepinizi selamlıyorum. Mehmet. Fatih.

 • Fatih Ülker 21 November 2011 - 16:30 Reply

  Telaşlanma bir iki güne kalmaz geçer cancım 🙂 bi ayılırsın bi bayılırsın geçer gider 🙂

 • 2011’in keşfedilmesi gereken 10 yerli albümü! | hafifmuzik 03 December 2011 - 12:32 Reply

  […] Neyse – Neyse 2. Ozan Musluoğlu – 40th Day 3. Multitap – Özel Birisin 4. Haossaa – Haossaa 5. Bülent Ortaçgil – Sen 6. Elif Çağlar – M.U.S.I.C 7. […]

 • Caner anar 07 December 2011 - 00:43 Reply

  Multitap candır .)

 • Leave a reply