Haftanın albümü

1 Posted by - 09 September 2018 - ALBÜM, ÖNERİ

Caz müzisyeni /davulcu Selim Selçuk’un 61 yaşında yayınladığı ilk albümden bahsetmem lazım. Hakan Kurşun’un sahibi olduğu pbmüzik’ten yayınlanan bu çalışma sanatçının kendi bestelerinden oluşuyor. Selçuk, müzikle ve sanatla dolu bir evde büyümüş bir sanatçı. Babası Münir Nurettin Selçuk annesi tiyatro sanatçısı Şehime Erton, ağabeyi besteci müzisyen Timur Selçuk. Onun da bu müzikal ortamdan etkilenmemesi düşünülemez. Ancak solo albüm yayınlamamış hiç.

İstanbul’da caz kulübü işletiyor (Naima) New York’ta müzik okuyor, bu şehirde uzun yıllar yaşıyor ve 11 Eylül’ün ardından buralar artık eskisi gibi değil diyerek dönüyor. 2014’te merdivenlerden düşüyor, beyin sarsıntısı geçiriyor. Vücudunun sol yanını kullanamıyor. Baget tutamaz hale geliyor. Davulu unutuyor. Yeniden hatırlamak, her şeyi baştan çalışmak durumunda kalıyor. Bu albüm, Hakan Kurşun’un ısrarı ve kararlılığıyla 2010’da yapılan kayıtlardan oluşuyor. 80’lerde ve 90’larda yapılmış besteler. Ona Ali Perret, Meriç Demirkol ve Matthew Hall eşlik ediyor. Gördüğünüz gibi bu albümü özel yapan pek çok şey var.

Klasik ve deneysel yanları olan bir albüm. Zaman zaman Türk folk etkilerine rock’a açık. Hakan Kurşun’u biraz tanırım ne kadar titiz olduğunu biliyorum. Selim Selçuk da aynen onun gibi zor beğenen biri. Başta bu kayıtları bir türlü yayınlamak istemiyor yeteri kadar iyi bulmuyor. Ardından Hakan’ın ısrarları ve çalışması sonucu işte albüm sonunda karşımızda. Albümün ismi Selim Selçuk’un tersten yazılışı. Miles Davis’in adını tersten yazdığı “Selim Sivad” adlı şarkısından esinlenme. İki volümden oluşan albümü dinlemeniz öneririm. (“Miles Kuçles” – Selim Selçuk, pbmüzik)

Mehmet Tez

No comments

Leave a reply