HAZİRAN AYINDA YAYINLANMIŞ DİKKAT ÇEKİCİ 10 ALBÜM

0 Posted by - 06 July 2015 - ALBÜM, LİSTE

Haziran ayında yayınlanmış ve ıskalamamanız gereken 10 albüm derledik. Albüm isimlerine tıklayarak Spotify ilişimlerine bağlanabilirsiniz.

“Summertime ’06” – Vince Staplesvince-staples-summertime-06-tracklist
Kaliforniya çıkışlı rapper Vince Staples’ın ilk albümü Summertime ’06 adını taşıyor. Staples henüz 22 yaşında ve böyle giderse kendi döneminin en iyilerinden biri olması kaçınılmaz. Summertime ’06 eğlencelik bir albüm değil, nigga görgüsüzlüğü yok, gerçekler var. Staples, bu albümde 2006’da kimisi hapiste olan, kimisi hayatını kaybetmiş, kimisini de muhbirlikle suçladığı arkadaşlarının anısını yaşatıyor.

“DJ-Kicks: DJ Koze” – DJ Kozekoze3
90’larda Alman hip-hop kolektifi Fischmob ile takılan DJ Koze, 2000’li yıllarda bireysel kariyerine başladı. Kompakt ve Warp etiketiyle albümler yayınlayan Hamburg’lu prodüktör, Pampa adını taşıyan kendi plak şirketini kurdu. Stefan Kozalla’nın (namı diğer DJ KOze) son çalışması DJ-Kicks’te Boards of Canada’dan the 2 Bears’a, cLOUDDEAD’den Hi-Tek’e çeşitli isimlerin şarkılarından materyaller var.

“In Colour” – Jamie xxJamiexx-InColour
the xx’in altyapılarında ve çoğu kompozisyonunda imzası olan Jamie xx, 2011 yılında yayınladığı Gil Scott-Heron şarkılarına yaptığı remikslerden oluşan albümün ardından, bu kez bestelerin tamamı kendisine ait olan albümüyle karşımızda. İngiliz müzisyenin ilk albümü olan “In Colour”, house’tan trip hop’a oradan da future garage’a uzanan adının hakkını veren, rengarenk bir albüm. Four Tet’in prodüksiyon desteği verdiği kayıt, baştan sona eksiksiz bir çalışma.

“Algiers” – Algiersalgiers
Algiers’ın tarzını tek bir kelimeyle anlatmak epey zor. Soul ve gospel etkisi var ama aynı zamanda agresif de bir sound onlarınki. Elektronik kullanımı yoğun, bir yandan da organik tınlıyorlar. Public Enemy’den Malcolm X’e muhalif karakterlerden ilham alıyorlar. Kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerindeki isyankar şarkılar, Baltimore ve Ferguson’dan önce yazılmış, arkalarına rüzgarı almaya çalıştıkları sanılmasın.

“The Beyond / Where the Giants Roam” – Thundercatthundercat
Thundercat adını belki duymamış olabilirsiniz ama onun çaldığı şarkılardan birini mutlaka dinlemişsinizdir. Bas gitarını ustalıkla çalan virtüöz, Flying Lotus’un plak şirketi Brainfeeder ile takılıyor ve 2010’dan bu yana FlyLo albümlerinde çalıyor. Kendrick Lamar’ın ve Kamashi Washington’ın bu yıl yayınlanan muazzam albümlerinde de onun parmağı var. Geçmişte Erykah Badu ve Young Jazz Giant ile çalışmış. Geçtiğimiz ay yayınladığı muazzam EP’sinde Herbie Hancock, Flying Lotus ve Kamashi Washington’ın desteği var.

“Get To Heaven” – Everything EverythingEverythingEverythingGetToHeavenArtwork2015750
Mahchester menşeli topluluk Everything Everything, Get to Heaven isimli üçüncü stüdyo albümlerini 22 Haziran’da yayınladılar. Grup her albümde günümüz dünyasının çürümüş sistemini bir başka yerinden tutuyor ve insanlığın kendi sonunu kendisinin nasıl getirdiğini anlatıyor. Grup Micheal Jackson hayranı ve ondan izler taşıyorlar, yaptıkları müzik art-pop olarak adlandırılabilir ancak şarkıları IŞİD teröründen ve sağ görüşlü (muhafazakar/faşist) politikalardan bahsediyor.

“One Earth, One People, One Love” – Kronos Quartetkronos
Bugün Kronos Quartet kadar fikri hür bir yaylı dörtlüsü bulmak neredeyse imkansız. Minimalizm ve post-modernizm’den beslenen çağdaş klasik müzik anlayışına sahip olan dörtlü, tüm dünyadan bestecilerin şarkılarını yorumluyor. Bu bestecilerin başında gelen isimlerden biri de Terry Riley. Bu yıl 80. yaşına giren Terry Riley’ye saygı duruşunda bulunan Nonesuch Records, Kronos’un Terry Riley bestelerini yorumladığı kayıtlarını “One Earth, One People, One Love: Kronos Plays Terry Riley” isimli box set’te bir araya getirdi. Harika bir albüm.

“More Faithful” – No Joyno joy
No Joy, 2009 yılında Kanada’da kurulmuş bir shoegaze grubu. O gün bugündür Mexican Summer ile çalışıyorlar. İlk albümleri “Ghost Blonde” 2010’da, ikinci albümleri “Wait To Pleasure” ise 2013’te yayınlandı. Ayrıca biri 2012’de biri 2013’te olmak üzere iki kısaçalar yayınladılar. Grup yeni albümü “More Faithful”da Ariel Pink’le de çalışan prodüktör Jorge Elbrecht’in yardımını aldı. Albümü dinlerken Jesus and Mary Chain’den My Bloody Valentine’a kült isimleri hatırlamak mümkün.

“Restless Ones” – Heartless BastardsHEARTLESS-BASTARDS_restless-ones-cover
Tıpkı The Black Keys gibi Ohio çıkışlı olan Heartless Bastards, yine onlar gibi garaj rock müziğini günümüz ‘indie’ makyajıyla tazelemeye çalışan bir ekip. Grup, son albümü “Restless Ones” ile alıştığımız kirli sound’unu bir kenara koyup daha parlak bir albüm hazırlamış. Bekleyip göreceğiz, bu yeni sound onları küçük sahnelerden dev festivallere çıkarabilecek kuvvete sahip mi değil mi.

“How Big, How Blue, How Beautiful” – Florence and the Machineflorence
Kate Bush ve Pj Harvey gibilerin izinden giden Florence Welch, grubu Florence+the Machine ile kaydettiği üçüncü stüdyo albümünü Haziran başında yayınladı. Welch bu albümde yine barok pop ve indie rock arasında işlenmiş bir sound’la karşımızda.

No comments

Leave a reply