Kahvaltı albümü // Bach-Goldberg Variationen – K. Richter

0 Posted by - 09 January 2013 - ALBÜM


Bende Karl Richter versiyonu var. Berlin’de bir plakçıdan 1 euro’ya aldım. En sevdiğim şey 1 euro’luk plak kutularını karıştırmak ve normalde para verip almayacağım şeyleri sırf ucuz diye satın almak. Bu sayede tanıştığım müzikler ve sanatçılarla çok iyi zaman geçirebiliyorum. Belki de cimriyim, bilmiyorum. 1 euro’ya iTunes’dan bir adet Justin Bieber şarkısı almak mı, yoksa bir Bach plağı almak mı?
1 euro verdiğim plak, şef ve klavsen üstadı Karl Richter’in elinden. Meraklısı Glenn Gould’unkinin daha makbul olduğunu bilir. Ne gam… Klavsen sevin sevmeyin, fark etmez. 1741’de yayımlanmış. Ben 2013’te pazar kahvaltısında dinliyorum. Yumurtanın sarısına banıyorum, insanlığa hizmetlerinden dolayı Bach’a teşekkür ediyorum.
İtiraf: Aslında euro’ları avro diye yazmam lazım ama euro’ya avro diyemeyenlerdenim.

1 Comment

  • ahmet 10 January 2013 - 20:46 Reply

    çok güzel olmuş yazı. uzun zamandır okuduğum en iyi işiniz :d

    bende de var bu ucuz müzikler alma hastalığı müzik marketlerden ordan burdan, belkide ondan bu kadar hoşuma gitti yazı. birde uzunluğu da sanki iyi ayarlanmış.

    bunu yapmamızda bir sebep daha görüyorum ben. internette her ne kadar istediğimize tıklama özgürlüğümüz olsa da bizi etkileyen ve hep aynı yerlere çeken şeyler var. bizim bilinçaltımız ve diğer tanımlayamadığım etkenler buna sebepç bazen insan kendini aşmak istiyor. yani gerçekten yeni birşeyler denemek, duymadığı bilmediği şeyler.. bunu da makul bir fiyata yapmak akıl karı.. sanki tamamen zamanın dışına çıkmış gibi hissediyorum; kaderimi değiştirir gibi o kafamda hiçbir etiketleri olmayan cdyi dinlerken..

  • Leave a reply