Keşfedilmeyi bekleyen yedi albüm

1 Posted by - 30 April 2016 - ALBÜM, KÖŞE YAZISI

mtezSon aylarda yayımlanan albümlerden ve yeni isimlerden ana akım dışında dikkat çekenler, kulağımıza takılanlar.

Bloom Forever - Thomas Cohen“Bloom Forever” – Thomas Cohen
Şarkıcı ve besteci Thomas Cohen Brit folk ve rock geleneğinin genç nesil temsilcilerinden. S.C.U.M. dağıldıktan sonra kendi adıyla yoluna devam eden Cohen’in ilk albümü “Bloom Forever”’ın çıkış tarihi 6 Mayıs. Şu ana kadar yayımlanan üç şarkı, “Bloom Forever”, “Hazy Shades” ve “Honeymoon” çok etkileyici besteler. Cohen kaybettiği eşi Peaches Geldof’un ardından şekillenen bu albümde bu döneme dair hislerini anlatıyor ve açıkçası magazin basının bütün dikkatini de üzerinde toplamış durumda. Müzikal açıdan Lou Reed ve Tim Buckley’yi takip ettiğini söyleyen Cohen, ilk albümüne Geldof’tan olan oğlunun (Phaedra Bloom Forever Geldof-Cohen) adını vermiş;

Manual - Boogarins“Manual” – Boogarins
Bu albümün adı tam olarak “Manual ou Guia Livre de Dissolução dos Sonhos”. Türkçesi rüyaları tasfiye rehberi. Brezilyalı saykodelik rockçılar Boogarins’i dinlerken insan Caetano Veloso – Tame Impala arasında bir yerlerde hissediyor kendini. Birkaç yıl önce ABD’nin Kaliforniya kıyılarından yayılmaya başlayan ve Allah-Las gibi güzel gruplarla tanışmamıza vesile olan beach revival’ın bir de Brezilya sahilinde nasıl şekillendiğine muhakkak tanık olmalısınız. Kökeni 60’lara dayanan Tropicalia’nın yeniden canlanması da ancak bu kadar güzel olabilirdi.
Boogarins’in bu geçen ekimde çıkan ikinci albümü. Daha deneysel müziklere ilgi duyanlar 2013 tarihli ilk albüm “As Plantas Que Curam”ı dünleyebilirler.

pixx-ep“Fall In” (EP) – Pixx
19 yaşındaki İngiliz trip hop solisti Hanna Rdogers dört şarkılık bu kısa albümüyle ilgi çekti. Trip hop solisti ifadesini kullanmamın nedeni tarzının biraz Tracey Thorn’u hatırlatması. “A Way To Say Goodbye” isimli şarkısına vurulmamak elde değil. “Fall In”de yer alan şarkılar genel olarak bulutlu İngiliz gökyüzünü yansıtıyor. Yeni nesil alt pop, trip hop (teen hop) nerelere gidiyor merak edenler için güzel bir fırsat.

Konono No.1“Konono No.1 meets Batida” – Konono No.1
Kinshasalı (Kongo) ekip 50’nci yaşını kutluyor ve bu albüm onların çok özel müziğini güncel bir gözle ele alıyor. Angola asıllı Lizbon çıkşılı prodüktör Dj Batida, adı üzerinde bu hipnotik Afrika ritimleri üzerine kurulu parçaları Lizbon’da gece kulüplerini yıkıp geçen Batida sound’uyla birleştirmiş. Grammy adaylığı bulunan Konono No.1, Herbie Hancock, Björk gibi isimlerle de çalıştı. Ancak Batida ritimleriyle örülü elektronik müzik sound’u hepsinden daha ilgi çekici geliyor kulağa. Bu dinlenecek değil, koyulup dans edilecek, havaya girilecek, size kendi atmosferini dayatan bir albüm.

femme_debutante_art_1024_1024“Debutante” – Femme
Eski Radiohead prodüktörü Nigel Godrich’in el verdiği Femme (Laura Bettinson) ilk albümü “Debutante” ile yeni nesil popta bir çıkış arıyor. Açıkçası yeni nesil pop, zaten tarz olarak bir çıkış aramakta, Bettinson bu alanda cesur bir işe girişmiş. Albümde 13 şarkı var ve laf olsun diye konulmuş şarkı pek yok gibi. Farklı ritimsel arayışlar albümü tekdüzelikten kurtarmış. “Light Me Up”, “Shout Out Loud” bu tip örnekler. Kaliteli yeni nesil alt-pop.

“A Mineral Love” – Bibio
Prodüktör, besteci, şarkıcı Stephen Wilkinson (Bibio) 2005’ten bu yana müzik yapıyor, prodüktörlük, programcılık onun işi. Elektronik müziği iyi biliyor, folktronica adı verilen melez tarzın neredeyse yaratıcısı. Müzğinde her zaman klasik unusurları farklı ve yaratıcı kombinasyonlarla kullanıyor. Kesinlikle dikkat çekici bir müzikal geçmişe sahip ve “A Mineral Love” müzikal açıdan bu mirasın üzerine oturmakla birlikte cepten yemiyor. Dans yönü hiç eksik olmayan, lounge, caz, breakbeat, chillwave gibi tarzlara açılımlanan şık bir albüm. Bilgi, birikim ve müzik zevki içerdiği kesin.

Principe Del Norte - Prins Thomas“Principe Del Norte” – Prins Thomas
Norveçli prodüktör ve Dj Thomas Moen Hermansen, minimal elektronik sound’unu progresif bir disipline sokmayı başarıyor. Garklı estrümanlarla yakaladğı eklektik atmosfer de yanında tuzu biberi. Kesinlikle dinlendirici, insanın zihnine ve beynine doğrudan etki edici bir yanı var müziğinin. Hiç vokal olmamasının elbette bunda olumlu etkisi var. Bazen müzik her şeyi anlatıyor.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply