Kings of Leon’un yeni albümüne dair…

0 Posted by - 14 November 2010 - ALBÜM

come-around-sundown

Eğer çok büyük bir istisna yoksa, ben grupların ilk albümlerini sonra yaptıklarına tercih ederim. Daha karakterli ve daha az piyasa olurlar. O yüzden “Come Around Sundown” dinlediğim en iyi Kings of Leon albümü değil. Ama kötü mü? Kesinlikle hayır. Hatta belki de en büyük ticari başarıyı yakalayacak olanı. Neticede Caleb Followill’de bu ses oldukça, her şeye okey. Albümde “Pyro”, “Radioactive”, “Birthday” gibi klasik Kings of Leon tarzını yansıtan şarkılar var. Ama benim favorim daha önce pek denemedikleri tarzda bir şarkı olan “Beach Side”. Bunu Kings of Leon en iyiler listeme ekledim. Bu albümü beğendiyseniz “Aha Shake Heartbreak”i (2004) dinlemelisiniz. Ve iddia ediyorum, metal ve hip hop dışında bir grubun dünya çapında olmasının tek şartı kendini genç kızlara beğendirmesidir. Sahne önünde bağıran kadınlar yoksa o grup yeteri kadar iyi değildir. Açıkça söyleyebilirim Kings of Leon’da bu anlamda da gelecek var.

2 Comments

 • sezer 17 November 2010 - 18:34 Reply

  gerçekten çok güzel bir albüm Albümlerin ard arda çıktığı şu dönemde kaç kez dinledim bilmiyorum 😀 Bu arada yeni my chemical romance albümü hayırlı olsun 😀

 • kitschest 24 November 2010 - 19:13 Reply

  Bir kere şunu söylemek lazım: “Bu albüm iyi ama daha önceki x albümleri daha iyiydi” kafası gereksiz bir klişedir. Gerçekten iyi müzik yapan grupların her albümünda ayrı bir hava, sound, hikaye olmalıdır zaten. Dolayısıyla da her albümün ayrı bir yeri vardır. Ben şahsen hiçbir grup için “aman keşke bilmemne albümü gibi bir albüm yapsalar yine”, demem; diyeni de hoş karşılamam.

  Son dönem rock’ında bu mantalitenin en güzel örnekleri de bence muse ve placebo’dur. Beğenirsin, beğenmezsin. Ama adamlar her albümlerinde bambaşka bir sound ve hikaye yakalayarak gelişmişlerdir. KOL’da da, bu ölçeğin çok uzağında olsa dahi “farklı birşeyler deneme” eğilimleri var.

  Bu albüm özelinde konuşacak olursam:

  – Favorim benim de “beach side” kesinlikle. Hele amcam “Got an attitude,
  Thinking that he’s always riaaaaaaharaaaayt” diye girerken “heyt babalar bea” diyorum. Daha önce denemedikleri tarzda riflerde takılmışlar, ve drum’n bass’lar yine baskın.
  – The face ve the immortals da çok iyi şarkılar.
  – Albümün bütünlüğü güzel. Yine ancak yirminci dinleyişle kafaya ancak oturan bir sound var. Zaten az biraz derinlikli müzik dediğin böyle olur.
  – Keşfedilmişliğin ve maddi gücün getirdiği prodüksiyon/teknik altyapı/vs. durumlarını iyi kullanmışlar. Ama bence albüm “yeni ve gelişen KOL”dan ziyade, biraz da B-Side havasında. Özellikle mi amigo ve the immortals eski KOL kafasında.
  – Ticari başarı noktasında “Because of the times” ile “only by the night” arasında bir yerlerde olacağını sanıyorum son rüzgarın etkisiyle. Radioactive ve pyro iyi hitler ama use sbd, manhattan, sex on fire, vs. kadar popüler olacaklarını sanmıyorum.

 • Leave a reply