MASAÜSTÜNDEN NOTLAR – 22

0 Posted by - 02 May 2015 - ALBÜM, ÖNERİ

GÜNLER – ARS LONGA
2005’ten bu yana adı gibi upuzun sanat yolunda kendi kulvarında, şeridinde çalışmaya devam ediyor Ars Longa. “Günler” alt metni ve estetik kurgusu güçlü, insanın hemen dikkatini çeken, içine alan dinamik bir albüm.

CAPTAIN OF NONE – COLLEEN
Fransız müzisyen Cecile Schott’ın müziği baş döndürücü ritimsel ve melodik döngüler üzerine kurulu. Ticari standartların çok ötesinde zihin ve kulak açan minimal elektronik tınılar, denemeler, gezinmeler…

EDGE OF THE SUN – CALEXICO
Arizona çıkışlı ekip 20 yıldır bu bölgenin müziklerinden aldığı ruhu kendince yorumlayarak türden türe savruldu. Tex-mex denen bölgenin iç içe geçmiş kültürüne odaklandı. Ekipten John Convertino’nun Mexico City’nin bir kültür odağı olan Coyoacan mahallesine yerleşmesi müziğine de etki etmiş. Yaz boyu dinlenir.

GLITTERBURG – THE WOMBATS

The Wombats eğlenceli işler yapan Liverpool’lu bir indie rock grubuydu. Üçüncü albümlerinde Passion Pit-Foster The People tarzı dans, pop dans, rock sularına geçiş yapıyorlar. Stratejik bir kariyer planı mı yoksa “Böyle esti, size ne?” mi tam çözemedik. Doğru dürüst bir pop albümü bu.

“+-” – MEW
Danimarkalı Mew hayatımıza 2005 single’ları “Special” ile girdi, solist Jonas Bjerne’nin tipik vokali ve grubun progresif rock/chill out havalarındaki sound’uyla yer etti. Yeni albümlerinde daha pop bir çizgideler. Ancak Mew’dan dünya çapında hit şarkılar yapan bir ekip olmaz.

“FAST FOOD” – NADINE SHAH
Nadine Shah’ın PJ Harvey’vari vokalleri ve gitarı, 90’ların garaj sound’unun izinden gidiyor. Pakistan asıllı, İngiltere çıkışlı Shah’ın çok temiz bir sound’u, çok net bir zihni var. Vaadi belli: “Sıkıntılı aşk hikayeleri anlatırım. Bunaltırım.” Vaadini yerine getirmeyi başarıyor…

No comments

Leave a reply