Masaüstünden notlar

0 Posted by - 04 November 2018 - ALBÜM

Sizin “star” hangisi?

“A Star is Born” hayli beğenildi iyi yorumlar aldı. Soundtrack albümüyle de gündemde. Lady Gaga güçlü bir vokal ve yorumcu, çok yönlü bir sanatçı olduğunu türlü projelerle pek çok kez kanıtladı. Burada da işini iyi yapıyor. Ama zihinlerde güçlü bir rakibi var. Barbra Streisand.

1976 tarihli “A Star Is Born”da Streisand sesiyle insanları büyülemişti. Ama onun da evveliyatı var. 1954 tarihli “A Star Is Born”da bir başka star Judy Garland dikkatleri toplamıştı.

Ve evet, onun da evveliyatı var. 1937 tarihli orijinal “A Star is Born”daysa, aynı zamanda Oscar alan ilk kadın oyuncu olan Janet Gayner vardı. Şimdi soruyorum, hangisi sizin favori starınız? Ben objektif olmaya çalıştıkça iyiden iyiye kararsızlaşıyorum.

Müslüm ve Freddie

Aynı anda hem Müslüm Baba hem de Freddie Baba’nın filmleri vizyonda. Böylesi yüzyılda bir denk gelir. Müslüm Gürses’in hayatından da Freddie Mercury’nin hayatından da öğrenecek çok şey var. Ama şunu hatırlamak lazım. Biyografik filmler ne kadar çabalasalar da doğaları gereği anlatmaya çalıştıkları hikayeyi çok yünlü olarak ele alamazlar.

Yani gerçeğin sadece bir yönünü bize gösterirler ve bunu yaparken de hayli yorum katarlar. Bu hafta sonu izleyeceklere tavsiyem filmlere bu gözle bakmaları ve asıl hikayeyi öğrenmek için farklı kaynaklar aramaları. Henüz iki filmi de izlemedim ama beklentilerimi buna göre ayarlıyorum. Bir de inşallah bir yerlerde “en büyük Müslüm baba, hayır Freddie baba” şeklinde bir tartışma yaşamaz diye ümit ediyorum. Memlekette bölünme kaldıracak hal kalmadı.

Bilet yoksa albüm var

Lera Lynn konseri 22 Kasım’da Zorlu PSM’de Garanti Caz Yeşili kapsamında gerçekleşecek. Bu konseri özel yapan sadece Lynn’in HBO yapımı “True Detective”in ikinci sezon müziklerine imza atmış olması değil. Bu tip bir Americana solisti memlekete çok sık gelmiyor.

Texas Houston doğumlu Lynn, Georgia’da üniversiteye giderek müzik yapmaya burda devam etmiş. T Bone Burnett ile çalışması elbette müziği için kritik bir eşik.

Son albümü “Plays Well With Others” Lynn’in kendi gibi sekiz Americana sanatçısıyla yaptığı düetleri içeriyor. Biletix’te konserin biletlerinin tükendiği bilgisi var. Buna üzülmek yerine siz de benim gibi albüme dalın ve bu heyecan verici tarz sahibi vokalin ve müziğin tadını çıkarın.

Doğaçlamalarda kayboldum

Keith Jarrett’in yeni albümü “La Fenice (Live at Teatro La Fenice, Venice /2006)” aslında adından da anlayacağınız gibi 2006’daki canlı kayıtları içeriyor. Jarrett’ın bu kayıtlardaki ağır doğaçlama üzerine kurulu piyano müziği tamamen kendine has ve ondan başkasının çalıp hissedemeyeceği türde bir müzik. Açılıştaki 17 dakikalık parçayı sabırla dinleyen biri önce kaybolacak, sonra kendini başka bir alemde bulacaktır eminim.

Bir dark wave derlemesi

“Dark Pulse – Audioban Selections: New Era of Turkish Dark Scene” isim uzun ama derdini de ancak bu şekilde anlatabiliyor. Bu albüm dark wave ve komşu türlerde müzik yapan yerli grupları bir araya getiriyor.

Tanıtım metninde “ortak bir müzikal imlayı gözeterek oluşturulan albüm, karanlık sahnenin elektroniklerle buluştuğu bir keşif çalışması” denmiş. Durumu açıklayan ifade bu. Supereich, Kargalar, Bewithced As Dark, RedRice, ELZ and the CULT, Urvaerk, Kaosmos, Hayri Okçu, Notthere, dokuz şarkılık albümde yer alan isimler. Türkiye’de dark wave hayli geri planda ancak güçlü isimler üretmeye aday. Bu sahneyle ilgilenenlere duyurmuş olalım.

Mehmet Tez

*Kapak görseli: “A Star is Born” – Bradley Cooper ve Lady Gaga

No comments

Leave a reply