MASAÜSTÜNDEN NOTLAR – 1

0 Posted by - 03 January 2012 - ALBÜM, ÖNERİ

20120103-162032.jpg

“Zamansız Şarkılar” İskender Paydaş
Mirkelam, Teoman, Atiye, Mustafa Ceceli, Özgün ve daha pek çok isim. Şebnem Ferah’ın “Bu Aşk Fazla Sana”sıyla başlıyor dans havasında Teoman’ın sesinden. Kerim Tekin’in “Kar Beyazı” isimli şarkısıyla balad sularına giriyor, Kenan Doğulu ve Mirkelam’ın “Tavla”sıyla (Doa ve Özgün söylüyor) yeniden funky oluyor (“Tavla” isimli şarkının klibini hatırlayın taksinin arkasında davul çalan zat İskender Paydaş’ın kendisiydi).

Paydaş Türkiye’nin en kıdemli, en tecrübeli aranjörlerinden. Ben aranjörlerin keyiflerine göre yaptıkları düzenlemeleri seviyorum. Normalde sanatçılarla çalıştıklarında onları memnun etmek durumundalar çünkü. Paydaş’ın dans, funk, hip hop ve rock düzenlemelerini eğlenceli ve ustaca buldum.
Keşke pop albümleri hep böyle şık düzenlemelere ve fikirlere sahip olsa. Belki 1991’den falan bu yana değişemeyen “niteliksiz dıp-tıs üzerine yüksek volümlü vokal” olayından kurtulurduk.

“12 Çeşit Lala /12 Ways to Lala” Aynur Aydın
Aynur Aydın’ın Türkçesi Hadise’nin ilk zamanlardaki Türkçesi gibi. İngilizcesi daha iyi. Ama en iyi lisanı Almanca olmalı. Kendisi Münihli bir Türk. Britney Spears, Christna Aguilera’nın falan zirve yaptığı zamanların müzik anlayışını yansıtan bir albüm yapmış. Kendi kulvarında özenli, güzel ama hafiften ‘pase’. Yani eski.
Albümün Türkçe ve İngilizce iki versiyonu var. Türkçe olanda tonlama, vurgular ve telaffuz hafif aksıyor (Hadise’den iyi ama). İngilizce olanında çok büyük sıkıntı yok.
Niye yazdın bütün bunları diye soracak olursanız, bilmiyorum. Masanın üstündeydi…

Someone to Watch Over Me” – Susan Boyle
Susan Boyle ile ilgili en önemli mesele şu: Ses mi önemli fizik mi? Mesela Türkiye’de olsa Boyle sanırım pek rağbet görmezdi. Zira Tchibo’ya dörtlü servis seti ya da ikili saten yastık kılıfı almaya çıkmış orta yaşlı bir ev hanımı gibi görünüyor.
Ama sesi? Bir Lisa Minelli, bir Barbra Streisand tadında. Bu üçüncü albümü ve şimdiden iki Grammy adaylığı var. Benin tarzım değil ama pop klasiklerini sevenler dinlemeli. Depeche Mode’un “Enjoy the Silence”ını, Tears for Fears’ın “Mad World”ünü söyleyen bir Susan Boyle bir yandan da çok kitsch.

20120103-162142.jpg

20120103-162305.jpg

No comments

Leave a reply