Masaüstünden notlar – 32

0 Posted by - 15 December 2015 - ALBÜM, ÖNERİ

“b’lieve i’m goin down” – Kurt Vile

Kurt Vile, War On Drugs ve solo albümleriyle tanıdığımız bir besteci, söz yazarı, gitarist olmanın yanında Amerika’yı köşe bucak gezen bir sokak müzisyeni gibi. “I’m an Outlaw”da banço çalarken, “Pretty Pimpin”de akustik gitarının tellerini çekip bırakırken, “Wheelhouse”da gitarın klavyesinde bir aşağı bir yukarı slide ederken gezici bir ozan gibi sıradan insanların sıradan hikayelerini anlatıyor. Kendi tarzında hayatı tercüme ediyor.

“1989” – Ryan Adams

Taylor Swift’in son albümü “1989” müzik sektöründe yarattığı tartışmalarla da tanınıyor. Çok iyi eleştiriler alan bu albüm Spotify’da yok. Indie folk insanı, şarkıcı ve söz yazarı Adams’ın, Swift’in bütün albümünü cover’ladığı “1989”un bu versiyonu orijinalini sollamış. Ayrıca Spotify’da da var. Tavsiye ederim.

“Crosseyed Heart” – Keith Richards

Keith Richards dünyanın en tanınmış müzisyenlerinden biri. Rock’n roll’un babası desek kimse itiraz etmez. Solo albümünde rock’n roll’a devam ediyor. “Something For Nothing” gibi şahane dinamik şarkılar bir yana adeta Cohen usulü “Robbed Blind” gibi blues baladlarına da yer vermiş üstat. Her yönüyle kaliteli müzik bu. İyi bakılmış, parçaları korunmuş klasik bir arabayı kullanmak gibi bir his yaratıyor. Mutlaka alınması, ara ara başvurmak üzere köşeye konması gerekir.

No comments

Leave a reply