Masaüstünden notlar – 35

0 Posted by - 30 December 2015 - ALBÜM, ÖNERİ

Saint Cecilia EP – Foo Fighters

Foo Fighters’ın ekim ayında Austin City Limits festivali sebebiye Teksas, Austin’de bulunduğu sırada kaydettiği albüm, 23 Kasım’da grubun resmi sitesinden ücretsiz download’a açılmıştı. Paris’teki terörist saldırıların kurbanlarına adanan beş şarkılık mini albüm Teksas’taki Saint Cecilia Oteli’nde kaydedilmiş. “Iron Rooster” favorim…

“Wake Up” – The Vamps

İngilizlerin boyband üretme konusunda kendilerine has bir tarzı var. The Beatles’tan One Direction’a uzun ince bir yol. Bu yolun pop rock’a savrulan patikalarından birinde The Vamps karşımıza çıkıyor. “Wake Up”, gitar, popüler EDM numaraları ve pop ritimleriyle örülmüş bir hit albüm olarak tasarlanmış. Dinlediğim kadarıyla amacına ulaşması zor değil.

“But You Can’t Use My Phone” (Mixtape) – Erykah Badu

Soul’un en cool insanlarından Erykah Badu beş albüme sahip. Hayranları iki bölümlük son albümü “New Amerykah Part II”’nun ardından bir “Part III” beklerken o Motown’dan bir mixtape yayınlamayı tercih etti. 11 şarkılık bu mixtape telefon ve ilişkiler üzerine hikayeler anlatıyor.

“Ghost Culture” – Ghost Culture

Genç İngiliz prodüktör James Greenwood yılın en düzeyli elektronik müzik albümlerinden birine imza atmış olabilir. Erol Alkan’ın kurucusu olduğu bağımsız elektronik müzik firması Phantasy’den yayınlanan albüm, bir yanıyla dans ortamlarına, diğer yanıyla muhtelif indie elektronik sanatçısının estetik dünyasına göz kırpar nitelikte. Depeche Mode’dan (özellikle kimi vokaller) Schneider TM’e, Daniel Avery’ye geniş bir yelpazeden bahsediyorum. Greenwood konuşur, mırıldanır tarzındaki vokalini müziğine yakıştırmayı beceriyor. Ocak ayında yayınlanan albümü yılın sonunda da olsa anmış olalım.

“Courting The Squall” – Guy Garvey

Elbow solisti Guy Garvey, I Am Kloot basçısı Pete Jobson, The Whip’ten gitarist Nathan Sudders ve davulcu Alex Reeves ile hazırladıkları ilk solo albümünü yayımladı. Elbow sever misiniz? Peki I Am Kloot? Ben ikisini de severim. Ama bunun ikisiyle de alakası yok. Deneysel sınırları zorlamaktan çekinmeyen, caz ve soul âleminde kendine göre farklı groove’lar ve ufuklar peşinde koşan şarkılar.

“Pretend” – Seinabo Sey

Nu-soul ve R&B’nin pek çok yüzü var. Bu kategoriye The Weeknd’i da dahil edebilirsiniz, Frank Ocean’ı da, The Internet’i de. Gambia ve İsveç kökenli Seinabo Sey’in Afrikalı köklerinden miras şahane bir sesi var ve sound itibarıyla ben nu soul haritasına yerleştirebliyorum. Kimi zaman synthe’ler, kimi zaman daha klasik enstrümanlar eşliğinde söylediği şarkıları görmezden gelinemiyor (mesela “100 Code” isimli Nordik polisiye dizisinde kullanılan “Hard Times”). 1990 doğumlu Sey’i not edin.

“Gentle Warnings” – Jack and Eliza

Davulcuları trafiğe takılıp konsere yetişemediğinden sahneye iki gitarla çıkmak durumunda kalan bir shoegaze grubunun performansı gibi Jack and Eliza’nın müziği. Efektsiz, bol flanger ve chorus’lu gitar arpejleri eşliğinde Beach Boys vokalleriyle dile gelen şarkılar. Çoğu şarkı baştan sona intro ya da demo gibi. Ama insanı çekiyor. Hipnotize ediyor. “Secrets” albümün öne çıkan şarkısıydı ama bir süre sonra hepsi ele geçirdi bünyeyi. New York çıkışlı Jack Staffen ve Eliza Callahan’ın müziğine kulak verin bence.

“The Bootleg Series Vol.12: The Cutting Edge 1965-1966” – Bob Dylan

1965-1966 yılları kimilerine göre Bob Dylan’ın hayatındaki en verimli yıllar. “Highway 61 Revisited”, “Blonde On Blonde”, “Bringing It All Back Home” gibi üç baba albüm
14 aylık dönemde kaydedildi. Dylan uzun soluklu “Bootlegs” serisinin son ayağı olan “Vol. 12”de bu döneme ait şarkıların demo versiyonlarını, canlı kayıtlarını, prova versiyonlarını bir araya topluyor. İki CD’lik paketin bir de altı CD’lik deluxe versiyonu var.

“Art Angels” – Grimes

Kanadalı müzisyen ve prodüktör Grimes’ın (Claire Boucher) dördüncü, uluslararası başarı yakalayan 2012 tarihli “Visions”dan bu yana ilk stüdyo albümü. Müzik basını albümü yere göğe koyamıyor. Bence Grimes ne Kate Bush’tan daha politik ne müzikal açıdan M.I.A.’nin zekasına sahip ne de Björk kadar orijinal. Bu kurak pop âleminde yıldız gibi parlıyor, o da ayrı. Bu albümde müziğine daha sofistike yaklaşımlar katmış. Sound’unu kitlesel beğeniye doğru eğip bükmüş.

“Heart Blanche” -Cee Lo Green

Soul seven birisi eski Gnarls Barkley’nin yarısı Cee Lo Green’in sesine ve şarkılarına aşina olmalı. Green yeni albümünde popun ana akım numaralarına göz kırpsa da köklere dönüş trendini terk etmiyor. Kulağa klasik gelen eski usul soul’dan beslenen bir dans albümü arayanlara.

“Centrel Belters” – Mogwai

34 şarkı, 219 dakikalık müzik. Mogwai kariyerinin 20 yıllık özetini 3 CD veya isteyene 6 LP plaklık bir box set ile sunuyor. Bir flash belleğin içine dünyayı koymak mümkün ama plakta yer dar, en doğrusunu seçip bir anlatı oluşturmak gerekiyor. Mogwai’nin büyüleyici, zaman zaman sert, zaman zaman epik ve öforik fırtınalar yaratan müziğine dair elinizin altında her şey var.

“To Those of Earth… And Other Worlds” – Gilles Peterson Presents Sun Ra and His Arkestra

Caz müziğini derinden dönüştüren isimlerden biri Sun Ra olmuştur. Bugün eski Babylon’dan yeni Babylon’a taşınan tek şeyin Sun Ra’yı ve orkestrasını İstiklal Caddesi’ndeki bir TIR’ın arkasında çalarken gösteren nefis siyah-beyaz fotoğraf olması sanırım boşuna değildir. Sun Ra’nın uzaydan, gezegenlerin arasından kozmik ışınlar eşliğinde dünyaya ulaşan, İstiklal’de bile bizi bulan müziğini bu defa Fransız müzik prodüktörü Gilles Peterson ele aldı, miksledi.

“Be Small” – Here We Go Magic

“Be Small”büyük bir heyecan dalgası yarattı müzik âleminde desem, yalan. Kendi halinde bir grup Here We Go Magic. Bana çoğu zaman 70’lerin, 80’lerin Mike Oldfield’vari melez hipnotik sound’larını hatırlatan bir yanları var. Pop, new age, folki elektronika iç içe. Bu albümde “Tokyo London US Korea” adlı şarkıyla en iyi anlatabilirim size. Bana kalırsa 2009’dan bu yana EP’ler dahil sekiz albümde güzel bir noktaya evrildi, dönüştü ekip. Benzeri ortamdan çıkan (New York) diğer indie ekiplerden farklı bir yerde duruyorlar. Bu 2015 albümü pazar günü incelenmeyi hak ediyor.

No comments

Leave a reply