MASAÜSTÜNDEN NOTLAR – 5

0 Posted by - 03 April 2013 - ALBÜM, ÖNERİ

Dinlenmeyi bekleyen albümler birikti, dağ oldu, masa üstünde CD gökdelenleri yükselmeye başladı. İçlerinden bazılarına şöyle bir bakalım…

“Yalnızım Ben” Can Gox
Can Gox’un güçlü, kendine has bir sesi var. Böyle bir vokaliniz varsa albüm yaparken çok fazla numaraya gerek yok. İyi çalan bir grup, temiz bir sound yeter. Tek yapmanız gereken çıkıp şarkılarınızı söylemek. O da aynen bunu yapmış. Bir blues ve rock sound’u üzerine şarkılarını söylemiş.
Yalnızlık, çekip gitmek, çaresizce kendini aramak gibi temalarda şarkı söyleyen öfkeli bir adam duyacaksınız bu albümde. Can’ı tanırım, çok neşeli bir adamdır. Albümde farklı bir yanını yansıtmış. Kitapçıkta gülüyor ama şarkılarda ciddi. Albüm kitaçığında yer alan Kaan Çaydamlı’dan alıntı cümle: “Kim gerçekten bakabilmiş ki içine?” diye soruyor. Bu retorik sorunun yanıtını aramaya kalkışırsanız bir gün, bu albümü de koyun çalsın. Ben Can Gox’u uzun yıllar bizimle birlikte olacak bir ozan, şarkıcı olarak görüyorum. Bekleyelim görelim.
Not: Can’ın alameti farikası “Haydar Haydar” da var albümde. Meraklısına…
Not2: Can’ın Gülce Duru’yla söylediği “Asla Bırakma” favorim.

31mlpaz-mehkimkio
“Grounds” / Kim Ki O
Ekin Sanaç ve Berna Göl’den ibaret Kim Ki O 2006’dan bu yana alternatif kulüplerde, muhtelif festivallerde ve yurtdışında konserler verdi. Kendi âleminde haklı bir şöhrete kavuştu. Yeni albümleri “Grounds”da sekiz parça var. Elektronik müzik yapıyorsanız, dream pop’a doğru kayıyorsanız, üstelik bunu Türkçe sözlerle yapıyorsanız işiniz kolay değil. Neticede keşfedilmemiş topraklarda sayılırsınız.
Bana kalırsa Kim Ki O, işin müzik ve sound kısmını halletti çoktan. Sözleri de cümleler ve basit melodilerle halletmeyi seçmiş. Zamanla eğilmeleri gereken konu bu olmalı. “Yanlış Yönde Farklı Türde”, “Şiddet Kan Yük” beğendiğim şarkılar. “Yer Teorisi” albümdeki bir numaralı şarkım. Kim Ki O, 1 Mayıs’taki The Radio Dept. konserini açacak. The Radio Dept. ile daha önce de çalmışlardı. Bir bilgi: Grounds’un kapağındaki fotoğraf İsveçli grubun solisti Johan Duncanson’a ait.

31mlpaz-mehpinhani
“Canlı Yayın” Pinhani
Pinhani’nin “Canlı Yayın” isimli akustik kaydıyla ilgili çok şey söyleyebilirim. Akustik sound işte böyle olmalı, bir grup işte böyle haldur huldur gitara davula vurmadan uyumlu çalmayı başarabilmeli, “Gönül Dağı” ve “Şairin Elinde” ve “Uçtu Uçtu” akustik yorumları çok iyi, evde dostlara verilen bir konser ancak bu kadar iyi kaydedilebilir ve bunun gibi şeyler. Ama asıl albüm kapağından bahsetmek istiyorum. Gruptakilerin aile albümlerinden alınmış fotoğraflara baka baka albümü dinlemek güzel. Yani albüm kapağı önemlidir. Netice mi? Bana kalırsa Bülent Ortaçgil bir gün kavuğu devredecek olursa adayım Pinhani.

31mlpaz-mehferdi
“Ferdi Özbeğen” / Ferdi Özbeğen
Ferdi Özbeğen’in 1977’de yayımlanan ilk uzunçalar (longplay) albümü. Bu albüme sığmayan, daha sonra kaset formatında yayımlanan dört şarkıyı da almışlar, tek bir albüm olarak piyasaya sürmüşler. Uzelli, bundan sonra kataloğunda yer alan, 70’lere ve 80’lere ait Türk sanatçıların yer aldığı 600 kadar albümü değerlendirmeye karar vermiş. Bence de faydalı bir iş.
Kısa zaman önce kaybettiğimiz Ferdi Özbeğen’in şarkılarını hatırlamak isteyenler buyursun.

31mlpaz-mehbonjovi
“What About Now” Bon Jovi
“Stadium rock” denilen müziği yapan, yani onbinlerce kişilik kalabalıkları coşturacak kudrete sahip şarkılar üreten grupların nesli tehlikede.
90’ların sonunda kurulan gruplar da tarihe karıştığında stadları artık sadece DJ’ler dolduracak galiba. Bon Jovi 80’lerden bu yana bu işi hakkıyla yapıyor.
30 yıl dile kolay. “What About Now” şaşırtmayan, klasik Bon Jovi sound’unu devam ettiren pop rock şarkılarıyla dolu. Baladlar, orta tempolu rock şarkıları ve elbette bir iki tane stadyum marşı… Formül aynı ve hâlâ da işe yarıyor. Bütün Bon Jovi şarkıları biririne benzer ve birini ezberlediniz mi hepsini ezberlemiş gibi olursunuz. “I’m With You”, “Pictures of You” gibi şarkıları dinlerken hislerim böyle. Pozitif, mutlu bir albüm. “Zaten hayat çok sıkıcı, zor ve tatsız, müzik eğlendirmeye yaramalı” mottosu Amerikan ticari müziğinin temelidir. Bon Jovi o temellerden biri.

No comments

Leave a reply