MASAÜSTÜNDEN NOTLAR – 19

0 Posted by - 16 January 2015 - ALBÜM, ÖNERİ

10mlcmt-mehalbum2

“Bulunmam Gerek” – Can Bonomo
Can Bonomo geçen yıl Avrupa Müzik sanatçısı oldu. İlk kez bir “major label”dan albüm yayımlıyor. Aşina olduğumuz, hayranlarının kalbine yerleşmiş sound’unu devam ettirmiş. Geliştirmiş, güzel yerlere ulaşmış. Ekibi aynı ekip, tarz aynı tarz. “Bulunmam Gerek” ve “Hikayem Bitmedi” gibi şarkılar radyo dostu alaturka özelliği olan şarkılar. Dinledikçe Bonomo’nun artık “gençlik”ten ziyade orta yaşlı bir kitleye seslendiğini gözlemledim. Bu amacında başarılı olacaktır.

10mlcmt-mehalbum1

“Hiçbi’ Yere” – Evden Uzakta
Albümlerini Baltimore’da kaydetmişler. “The Wire” hastası olarak elbette ilgilendim ama bu başka bir hikaye. Çıkış şarkılarının adı “Dün Gece”. Bana kalırsa “Hoşçakal” daha etkileyici. Ama zaten albümün tamamında aynı formül çalışmış. Amerikan tarzı gençlik gruplarına (misal zamanında Blink 182) has pop-punk havaları hakim. Hayli çalışılıp özenilmiş bir albüm. “The Missing” cover’ı yakışmış.

04mlcmt-mehsmoke

“Smoke Fairies” – Smoke Fairies
İngiliz ikili kış muhabbetlerinin, fırtınalı havaların şarkılarını yazmış. Şu ara bir de Christmas albümü yaptılar ama siz Nisan’da çıkan bu albümü de kış kafasıyla dinleyebilirsiniz. Pek parçalı bulutlu bu kızlarımız.

04mlcmt-mehnickiminaj

“Pink Print” – Niki Minaj
Sözünü sakınmayan açık saçık konuşmaktan kaçınmayan, poposu ve muhtelif bikinileriyle Youtube’u ele geçiren Niki Minaj yeni albümünde de yine coşkulada doyamamış. “Anaconda” gibi bir sürü komedi ötesi şarkılar yanında müzik yazarlarının seveceği bir iki parça da var.

14mlpaz-mehfoo

“Sonic Highways” – Foo Fighters
‘Something From Nothing’de ‘Holy Diver”ın riff’ini aynen dayamışlar, ayıptır” dedi birisi geçen gün. Dedim ki Dave Grohl illa Dio’ya sormuştur sağlığında. Zira Los Angeles’ta kapı komşusu onlar. Dave Grohl kendisine üstad der, hal hatır sorardı hep. Etkilenme var, izin var, çalma yoktur.
Keşke albümün tek sorunu bu olsa. Foo takımı bu albüm için ABD’nin sekiz farklı şehirlerinde stüdyolar kurdu. Buralarda yörenin müzik kültürüyle içli dışlı oldu ve ileri gelen müzisyenlerden destek aldı. Bunu BBC’ye program dahi yaptılar. Grohl’un ABD müzik tarihini saygıyla anma misyonuna eyvallah. Ancak bu çeşitliliği albüme yansıtmakta başarılı değiller. Son dört albümdür aynı albümü yapıyorlar aslında. Yani proje iyi, albüm vasat.

No comments

Leave a reply