MASAÜSTÜNDEN NOTLAR – 4

0 Posted by - 06 August 2012 - ALBÜM, ÖNERİ


Remiks mevsimi geldi çattı. Masanın üzeri remikslenmiş, cover’lanmış, yeniden derlenip düzenlenip dans müziğine dönüştürülmüş şarkılarla ve DJ albümleriyle dolu…

“Blue” – Burak Yeter
İki CD’lik bu albümün ilk CD’sinde Burak Yeter ağzını açmış bağırıyor gibi bir hareket yapıyor. Ya da “yeeaaah” gibisinden bir ünlemle müziğini sevenleri kutsuyor adeta. İkinci CD ise albüm kapağındaki resmin “ayna” yapılmışı.
Biz gazeteciler ters yüz edilmiş fotoğrafa ayna deriz. (Çok solak gitarist sağlak olmuştur bu sayede.) Albüm kitapçığı da çok eğlenceli. İlk CD’ninkinde Yeter şuh bir kadının sigarasını yakıyor, ikincisinde Möet&Chandon içmekte. Çok şık. Çok tarz. İlk CD’de Sertab Erener’den, Ajda Pekkan’dan, Sezen Aksu’ya yerli sanatçılar remikslenmiş (başka yeni bi isim olsa şaşırırdım zaten). İkinci CD için kısaca yabancı demekle yetineyim. Şahane bir Türk beach club albümü. “Şu çılgın Türkler eğlenmeyi biliyor doğrusu” diyor insan kendine dinleyince.


“Hayvan’a Remix” / Nazan Öncel
Nazan Öncel geçen yıl yayımlanan son albümü “Hayvan”a remiksler yaptırmaya karar vermiş. Kimler remikslemiş diye baktım. Ozan Öner, Onur Türkyılmaz, Emre Serin, Fatih Bahçıvan, Tufa Taş, Süpermatik, Armageddon, Pelerins, Tok. İsimler çeşit çeşit ama duyduğumuz şey maalesef tek tip. Şarkıların vokal kayıtlarının altına birtakım vuruşlar ve ritimler döşenmiş. Efektler falan hep benzer tondan. İster hızlı ister yavaş fark yok. Diyeceksiniz ki remiks dediğin zaten nedir ki, bu değil mi aşağı yukarı. Yemek dediğin de hep aynı malzemeden yapılıyor ama aynı sonucu vermiyor işte. “Bu remiks ise, o zaman benim önceden dinlediğim neydi” diye soruyor zihin.
Geçen yazın hit albümü olsun diye çıkarılmış ama beklediği ilgiyi yaratamamış bu albümün remiksli versiyonu şansını yeniden deniyor. Her şeye rağmen mevcut remiksli albümler içinde en iyisi. Bol şans.


DJ All Stars feat. FG
FG harfleri Ferhat Göçer’i temsil ediyor. Yani memleketin önde gelen pop DJ’leri Ferhat Göçer’in şarkılarını remiksliyor. Böyle bir proje. Efendim kısaca özetlemek gerekirse sanatçının “Seni Sevmeye Âşığım” isimli albümü, yaz mevsimi nedeniyle tatil yörelerinde ve şehrin yazlık yerlerindeki mekanlarda çalınsın diye evrilip çevrilmiş, sahillere uyarlanmış. Hüseyin Karadayı, Suat Ateşdağlı, Burak Yeter böyle gidiyor isimler. Benim müzik kültürüm bu remiks kafasını anlamaya yetmedi. Bir derinlik ya da şarkıların anlamı ve içeriğiyle ilgili bir yaklaşım göremedim. Tersine sanki kültür bakanlığı remiks şartnamesi hazırlamış ve bu kurallara uyacaksınız başka remiks yapmak yasak demiş gibi bir durum var. Ha bu şarkı ha başka şarkı hiç fark etmiyor. Dans ritmini döşe gitsin olmuş. Ama herhalde Bodrum’da Çeşme’de muhtelif beach’lerde kulüplerde çalınca insanlar beğenip sallanmaya başlıyordur. Benim bu DJ’lerden daha iyi bilecek halim yok.
Taş yerinde ağır.

No comments

Leave a reply