Müzik dünyası bu albümleri bekliyor

0 Posted by - 01 October 2011 - ALBÜM


Aylardan ekim; “yeni albüm çıkarma” mevsimi. Bakın önümüzdeki günlerde yayımlanacak, merakla beklenen albümlerden bazıları şöyle. Kesip saklayın, lazım olur

Justice “Audio, Video, Disco”, 25 Ekim
Fransız elektronik müzik dehaları Xavier de Rosnay ve Gaspard Auge’den ibaret Justice, ilk albümleri “Cross”la (2007) dans alemine hızlı girmişti. Kanye West’i çileden çıkaran ödüllü şarkı ve klip “D.A.N.C.E.”in laylaylom haline bakıp yanılmayın, onlar aslında elektronik müziğin Metallica’sı. İkinci albümleri uzun zamandır merakla bekleniyor. Gerçekten deha olup olmadıkları şimdi belli olacak. Albümden “Civilization” ve “Audio, Video, Disco” isimli şarkılar single olarak yayımlandı. Bence iyi
bir şeyler geliyor…

Coldplay “Mylo Xyloto”, 24 Ekim
Coldplay beşinci stüdyo albümünde yine Brian Eno ile çalışıyor. David Bowie’den U2’ya hangi grup biraz ünlenip ele gelse, Eno’nun elinden geçmiştir. Eno’nun felsefesi net: Basit olsun, vurucu olsun. Bu albümden yayımlanan iki single “Paradise” ve “Every Teardrop is a Waterfall” aynen böyle şarkılar. Basit ama kesinlikle stadyumda çaldığında büyüleyici bir ortam yaratacak türden işler. Dans müziği gibi tınlayan hipnotik “uzay” klavyeleri ve herkesin hep birlikte tekrar edeceği basit nakaratlar ve melodiler. Mylo Xyloto bir kahramanın adı. Olaylar onun başından geçiyor. Bu mutlu sonla biten bir aşk hikayesiymiş. Chris Martin kadınların hayran olduğu bir adam. Yakışıklı, rock yıldızı, sadık bir eş ve iyi bir baba. Mutlu sonla biten bu aşk hikayesiyle kadınların zaten kalbini çalmıştı, şimdi sanırım ciğerlerini de sökecek. İçimdeki ses (ve ilk iki single) bana grubun gene 12’den vuracağını söylüyor.

Björk “Biophilia”, 10 Ekim
Bir iPad uygulaması olarak tasarlanan ve her şarkı için adeta oyuna benzeyen mini uygulamaların bulunduğu bu albüm, bir nevi bilimsel ortamların fon müziği. Virüslerden (“Virus”) uzaya (“Moon”, “Cosmogony”), oradan insan vücudundaki DNA’ların ritmiyle yapılmış şarkılara (“Hollow”) enteresan ama Björk’ün çizgisinden uzak da değil. Yakışır (Albümün bir de özel versiyonu hazırlanıyor. Burada konser performansları yer alacak).

Noel Gallagher’s High Flying Birds
“Noel Gallagher’s High Flying Birds”, 8 Kasım
Oasis’in Gallagher kardeşlerinden (diğeri Liam) büyüğü. İki sene önce kavga edip ayrıldılar, aralarında rekabet başladı. Liam Beady Eye adındaki grubuyla bir albüm yaptı (bence hiç fena değildi). Noel’in ise ne yapacağı ise merakla bekleniyordu. “The Death of You and Me” isimli bir şarkı yayımladı ve büyük ilgi gördü. Bence aralarındaki itiş kakışın galibi o. Şimdi sıra albümde. Tahminimi sorarsanız, uzun yıllar dünlenecek bir şey geliyor.

Metallica ve Lou Reed “Lulu”, 31 Ekim
Müzik dünyasını en fazla heyecanlandıran ortak çalışmalardan biri. Metallica hayranları Lou Reed’le, Lou Reed’ciler Metallica’yla tanışacak. Albümün ilk single’ı “The View”. Metallica’nın gitarlar ve davulla yarattığı dramatik yapı üzerinde Lou Reed, James Hetfield’i de yanına alarak hikayesini anlatıyor. Bakalım Reed’in “Şu ana kadar müzik adına yaptığım en iyi şey” dediği kadar var mı?

Florence and the Machine “Ceremonials”, 15 Ekim
“Ceremonials” hakkında gelen bilgilere bakılırsa albüm sanatsal yönü ağır basan bir indie pop çalışma olacak. Meşhur Abbey Road stüdyolarında dans müziğinde uzmanlaşmış kabul edebileceğimiz prodüktör Paul Epworth ile kaydedilen albüm, Florence Welsh’in muhtemelen büyük pop yıldızlığına oynayacağı albümü olacak.
Evanescence

“Evanescence”, 11 Ekim
Evet hâlâ var Evanescence. Amy Lee yeni bir grup kurdu bıraktığı yerden devam ediyor. İlk albümleri 17 milyon, ikincisi altı milyon sattı. Bu albüm mü? Valla Lee’nin “Ben MGMT’yi seviyorum. Ayrıca her zaman Massive Attack ve Portishead’den hoşlandım” demesi rock’ın o mahallesinde küfür kabul edilir. Albümde sürprizlere açık olmak lazım. Single “What You Want”ı dinleyince ne demek istediğini anlıyor insan. Bakalım eski hayranlarına yaranabilecek mi?

7 Comments

 • bıdıbıdı 02 October 2011 - 06:57 Reply

  tom waits’i unutmuşsunuz 😉 noel gallagher’in albümü mükemmel olacak gibi. şu ana kadar çıkardığı single’lar ve b-sidelar inanılmaz

 • Ekrem 02 October 2011 - 10:28 Reply

  Tom Waits = Bad As Me 25 Ekim?????

 • Egemen 02 October 2011 - 19:00 Reply

  Fesit’in Metals’ albümünü de unutmamak gerek. Hatta dinlemek için http://www.listentofeist.com/metals/ adresine erişilebilir.

  • Mehmet Tez 02 October 2011 - 19:57 Reply

   O albüm yayımlandı.

 • Egemen 02 October 2011 - 20:37 Reply

  Henüz yayımlanmadı. Sitede de yazdığı gibi Avrupa için 3 Ekim, Amerika için 4 Ekim.

  • Mehmet Tez 03 October 2011 - 13:08 Reply

   Albüm ücretsiz stream ediliyor. Yayımlandı.

 • Manuk 04 October 2011 - 16:00 Reply

  Ben şahsen The Maccabees’in yeni albümünü bekliyorum.

 • Leave a reply