Ne yaptın sen Rihanna!

0 Posted by - 02 December 2012 - ALBÜM


Bazen insan o kadar çok rağbet görüyor ki yeni bir sanatsal birikim sonucunda falan değil sadece para için albüm çıkarıyor. Hatta o albümde kendini döven adamla düet bile yapabiliyor…

“Sevgili Rihanna, sen eğer asi kızsan bu ne, yok değilsen asi kız yaygarası neydi? R&B söyleyen güzel sesli bir kızken bir anda 2007’de “Good Girl Gone Bad” dedin, delirdin, asi havalara girdin, deriler, makyajlar, dövmeler derken dünya starı oldun. Tamam dedik, ne güzel söylüyor dedik. Sevgilinden dayak yedin, ağzın burnun dağıldı, mağdur oldun, kol kanat gerdik. Seksiyim dedin, tamam dedik, rock’çıyım dedin, ona da eyvallah dedik. Dans müziği yaparım dedin, David Guetta, Calvin Harris kapına koştu, seninle şarkı yaptı, peki dedik.
Ama bu ne? Seni döven adamla düet yapmışsın.
Bir de şarkının adını ‘Nobody’s Business’ koymuşsun. “Sen bizimle kafa mı buluyorsun Rihanna?”
Diyesi geliyor insanın…

Rihanna sanırım şöyle düşündü: “Chris beni dövdü. Tamam. Bu olay sayesinde bir sürü insan bir sürü para kazandı. Ben neden kazanmayayım ki? Ayrıca onu seviyorum.” İşin aslı ben Rihanna’nın yanlış bir karar verdiğini ama bu kararında dürüst olduğunu düşünenlerdenim.
Parantez: Chris Brown müzik dünyasının nefret etmek şöyle dursun tiksindiği bir isim. Twitter’da takip edin, zaten tam anlamıyla bir Amerikalı magandayla karşı karşıya olduğunuzu fark edeceksiniz. Adam yaptığından utanmak, pişman olmak şöyle dursun adeta gurur duyuyor ve bu durumda attığı dayak da yanına kar kalıyor. Adaletin bu mu dünya? (Bizde de kadın dövenlerin yanına kaldı biliyoruz hepimiz).

Rihanna bir dönem birlikte olduğu, ardından fena halde dayak yediği Chris Brown ile “Nobody’s Business” isimli şarkıda düet yapıyor. İşin aslı, şarkı albümün en iyilerinden.

Bu magazinel kısmı geçersek müzikal açıdan şunları diyebiliyoruz:
Rihanna’nın o kadar güçlü, o kadar farklı ve özel bir sesi var ki söylediği bir şarkının kötü olması mümkün değil. Bir Rihanna albümü yapıyorsanız çok fazla top çevirmenize, son moda cihazlarla yapılan türlü vıcı vıcıya falan da ihtiyacınız yok. Yapacağınız şey belli: Topu Rihanna’ya ver ve önünden çekil.

Eminem düeti “Numb” dub sularında gezindiği noktalarda etkileyici. “Jump” moda olan dubstep’in etkisinde, David Guetta’lı “Right Now” klasik bir İbiza hit’i olmak için hazırlanmış. “What Now” ve “Stay” albümün balad kotasından art arda iki şarkı.
Chris Brown’la düetleme olan “Nobodys Business”a gelirsek “Kimseyi ilgilendirmez” diyor yani Rihanna. “-Sen benim bebeğimsin, -Sen de benim, bundan kime ne?” Böyle kafalar… Üzülerek söylüyorum, albümün en iyi şarkılarından biri. Chris Brown’ın Michael Jackson hayranlığı da gayet açık burada.
“Love Without Tragedy-Mother Mary” albümün bir başka
sağlam şarkısı.
Açıkçası albümün rock, klasik dans ve R&B tadındaki ikinci bölümü ilk bölümdeki seksi hip hop numaralarından kat kat iyi.
“Get It Over With”, reggae “No Love Allowed” ve rock “Lost in Paradise”ı da etkileyici buldum.
Rihanna demek para demek.
O yüzden yeni albüm “Unapologetic”e bir sanatsal birikimin yansıması demek yerine faturaları ödemek için yazılmış bir çek olarak bakmak yanlış değil. Ama karşımızda çok iyi hazırlanmış, içinde şahane şarkılar bulunan bir albüm olduğu gerçeğini de değiştirmez bu.

Yine de düşünmeden edemiyorum.
Bu kadar güzel müzik yapabilirken insan, 2012 model bir Ike ve Tina numarasına ihtiyaç var mıydı satmak için? Bu problemi de başka zaman çözeriz.

6 Comments

 • Melike 03 December 2012 - 17:35 Reply

  İğrenç ya cidden,kendisini döven adamla düet yapmış.Kadınların yüzkarası…

 • ahmet 04 December 2012 - 07:27 Reply

  albümü dinlemedim.. ama kapağa bakarmısınız.. çıplaklığa değil. unapologethic yazısı arkasındaki etki.. rihannanın dövmesinin fotoğrafla uyuşmaması.. sanki bi fan çalışması. almam ki ben bu albümü. seks satıyor diye zan etmeme bile gerek yok.

  2 yıl önceki servis şöförümüz sadece türkçe pop dinlerdi. rock duymaya katlanamazdı. yabancı olarak da tek sevdiği ‘rihanna’ydı. her kitleye bu derece kendini kabul ettirebilmesi ilginç.

 • filiz 08 December 2012 - 13:10 Reply

  Her yıl albüm cikariyo. .

 • Can Özdilek 11 December 2012 - 02:06 Reply

  Bu ilk işbirlikleri değil. Rihanna’nın bir önceki albümündeki ‘Birthday Cake’i de birlikte söylemişlerdi. Onlar aralarındaki sorunu çözdülerse kimseye lâf düşmez diye düşünüyorum. Ki Chris Brown da son dönemdeki erkek yıldızlar arasında en yeteneklilerinden, şu bu aralar pek moda olan elektronik içerikli pop müzikten nefret etmeme karşın bu adamın yaptığı müziği ilginç bir biçimde beğeniyorum. Çok da iyi bir dansçı ayrıca.

  Yâni yasal olarak cezâsı verildi, o da çekti. Özel yaşamlarında ne yaptıkları da onları ilgilendirsin. Bize düşen müziğin tadını çıkarmak, ki söylediğiniz gibi güzel bir şarkı da çıkarmışlar ortaya. Gerisinin önemi yok.

 • Adnan 30 December 2012 - 02:27 Reply

  Ortalık Rihanna gibi gereksiz kadınlara kaldı..

 • osman 23 June 2013 - 15:58 Reply

  aile içinde olur öyle şeyler

 • Leave a reply