“Olmasaydı olmazdık”

0 Posted by - 16 November 2013 - ALBÜM

Yok yok konu başka. Konu Paul McCartney. Pop ya da rock müzik yapan biri olsam, Paul McCartney’nin yeni albümü “New”u dinledikten sonra böyle derdim kendi kendime

Popu icat eden Beatles’ın, kafası popa en fazla çalışan üyesi Paul McCartney, 71 yaşında döktürmüş resmen. McCartney’nin müzikal açıdan Beatles yıllarına dönüş yaptığı “New”, yılın en iyileri arasına muhakkak girecek.

Albümde dört prodüktörün imzası var. Mark Ronson, Paul Epworth, Giles Martin, Ethan Johns. Mark Ronson son yılların en yetenekli, kafası hem 60’ların, 80’lerin sound’una çalışan, hem de bugünün ruhunu iyi yakalayan isimlerden. Amy Winehouse’un sound’unu oluşturan adam.

Paul Epworth deha pop prodüktörlerinden. Adele’den Bruno Mars’a, Primal Scream’den The Rapture’a çalışıp da başarılı olmadığı sanatçı yok.

Giles Martin, beşinci Beatles diye anılan, grubun erken dönem albümlerimnin kayıtlarını ve düzenlemelerini yapan George Martin’in oğlu. “Looking At Her”, “On My Way To Work” gibi şarkılarda çağdaş bir sound yaratıyor.

Epworth albümü sırtlayan güçlü melodili pop şarkılarına el atmış. “Queenie Eye” ya da açılıştaki “Save Us” gibi. Ronson albümle aynı adı taşıyan ve 60’lardan gelen bir ifşa edilmemiş Beatles şarkısı havasındaki “New”da çok başarılı. Benim favorim bu şarkı.

Diğer favorim “Early Days”. Kings of Leon, The Vaccines gibi ekiplerle çalışan Ethan Johns düzenlemeyi üstlenmiş.

16mlcmt-mehpaulalbum

Albümün deluxe baskısında “Turned Out” ve “Get Me Out Of Here” isimli iki şarkı daha var. Bulursanız bunu edinin derim.

Prodüktörlere, aranjörlere haklarını teslim edelim, McCartney’e gelelim.
Bu adam 20’nci yüzyıl tarihinin en büyük pop beyni. “Yesterday”, “Eleanor Rigby”, “Let It Be”, “Penny Lane”, “Hey Jude”, “Helter Skelter”, “All My Loving”, “Michelle”, “We Can work It Out”, “And I Love Her”… Tamamen ona ait Beatles şarkılarından bazıları. Bu “bazıları” bile hayatımızı güzelleştirmeye yetiyor hala.

Bugün dikkatli bir müzik dinleyicisi ne bileyim, Arcade Fire’ın da, Oasis’in de, boyband’lerin de, brit rock’ın da, indie rock’ın da Beatles’ın şapkasından çıktığını bilir. E o şapkanın kumaşını biçenlerden biri de Paul Mc Cartney.

Bu arada “Early Days”in sözlerine takıldım. Akustik gitarla söylenen bu baladı manalı buldum:
“Herkesin bir fikri var. Onu kim yaptı, bunu kim yaptı… Bana sorarsanız, nasıl hatırladıklarını anlayamıyorum, orada bile değillerken… Ne kadar uğraşsalar da benden alamazlar, o günleri yaşadım.”
Not: Eyy organizatörler… Paul McCartney İstanbul’a gelsin artık.

2 Comments

  • dertliboy06 16 November 2013 - 12:59 Reply

    Beatles’da bildiğimiz sevdiğimiz o süper çılgın halini Paul Mccartney, Pet Sounds dinledikten sonra almış. Hafifmüzikte neden Pet Sounds ile ilgili geniş bir yazı yok? ya da neden geniş bir albüm incelemesi yok?

  • mybraveface 16 November 2013 - 17:02 Reply

    bu mukemmel albume degindiginiz icin cok tesekkurler. Paul McCartney efsanesinin solo kariyeri Turkiyede de taninmali, bilinmeli. Er gec bu olacak.

    Saygilar.

  • Leave a reply