Ought İle tanışın: Montreal’den harİka post-punk

0 Posted by - 28 May 2014 - ALBÜM

Montreal çıkışlı ekip Ought, post-punk adına heyecan verici yeni dönem işlerden biri. 2011’den beri bir arada müzik yapan dörtlü debut albümleri “More Than Any Other Day”i yayınlayalı neredeyse bir ay oluyor. 29 Nisan çıkışlı albüm, protest şiirlerin, armonisi doyurucu yoğun gitarlar ve Sonic Youth vari denemeyi seven post punk ile buluşması.

Ought’tan bahsederken en çok dile getirilen durum, Montreal müzik sahnesinin içine kapalı indie-pop standardından ziyade, şehrin azınlıkta da kalsa var olan politik müzik akımına dahil olmaları. Yakaladıkları havayı, Television’a yakın gitar tonlarıyla, Talking Heads gibi müziklerini garipleştirmeye yatkın oluşlarıyla tanımlayabiliriz. Vokal yer yer David Byrne gibi dürtüsel iniş ve çıkışlar yapıyor ve Joy Divison meşrebini anımsatıyorlar. Bu kadar kıyas ve benzetme yapsak da ortada taklidi çağrıştıracak bir iş yok, yanlış anlaşılmasın.

Ought’un ilk olarak bandcamp üzerinden yayınlanan albümü, God Speed You Black Emperor albümlerini de basan Constellation Records tarafından yayınlandı. Constellation Records’un kendisini anti-kapitalist ve küreselleşme karşıtı olarak konumlandırmış olduğunu da belirtelim. Albümün tamamını bandcamp aracılığıyla hemen aşağıdan dinleyebilirsiniz.

No comments

Leave a reply