PINK FLOYD'UN YENİ ALBÜMÜ "ENDLESS RIVER" ÜZERİNE

0 Posted by - 20 November 2014 - ALBÜM, KÖŞE YAZISI

David Gilmour’un Pink Floyd’unun, “Division Bell”den artan 20 yıllık stüdyo kayıtları, “yeni” bir albüm olmaktan ziyade “elimizde bunlar vardı kendimize saklayacağımıza yayımladık” mantığını yansıtıyor.

*Çok bariz biçimde “elde kalan kayıtları değerlendirelim” albümü olmuş. Evet böyle olduğu, olacağı biliniyordu ama tam bir envanter mantığıyla yayınlayacaklarını bilmiyorduk doğrusu. Baştan aşağı sırayla gidiyor şarkılar. Aralarında bu şarkıları bir “albüm” yapacak bağlantıyı göremedim. David Gilmour bir keresinde “eskiden bir evde toplanılır bir albüm koyulup saatlerce dinlenir, tartışılırdı, müzik böyle dinlenirdi” demişti. Bu o tür bir albüm gibi durmuyor.

>>>> “Endless River”ı dinlemek isteyenler buyursun.

*David Gilmour’a göre son Pink Floyd albümü bu. Nick Mason emin değil, “mezar taşıma ‘Pink Floyd bitti mi emin değil’ diye yazacaklar” açıklamasını yaptı geçenlerde Rolling Stone’a. Roger Waters’a göre bu zaten bir Pink Floyd albümü bile değil. Zamanında davayı kaybetmese bugün Pink Floyd adı altında müzik yapan birileri olmayacaktı. Ona göre son albüm “The Final Cut” idi. Bu adamlar biraradayken anlaşamazlardı, ayrıldılar hala anlaşamıyorlar yani anlayacağınız.

*Kapağıyla tam bir klişe. Doğrusu Pink Floyd’un her biri özenle hazırlanmış, tarihe geçmiş, kült olmuş, her birinin ayrı hikayesi olan albüm kapaklarına çok uzak.

*Dünyayı değiştirecek, müziğin gidişatını etkileyecek şarkılar barındırmıyor albüm. David Gilmour’un gitar şarkılarını barındırıyor bolca. Zamanında Roger Waters’ın ona yaptırmadığı şarkılar…

*Tam da Roger Waters’ın nefret edeceği türden bir albüm olmuş. Waters her zaman Gilmour’un kendisini müzikal anlamda cahil olmakla suçladığını anlatır. Waters bunu neredeyse kompleks haline getirmiştir. Gilmour’un müzik bilgisi daha iyidir gerçekten ama Waters onu yaratıcılığıyla dövmüştür. “Wish You Were Here” albümü kayıtları esnasındaki kavgalarının nedenini de buna bağlar. Waters her gün provaya yeni bir şarkı, sözler ve fikirlerle gelir. Gilmour ise bir solo için haftalarca uğraşmayı sever. İşte bu albüm ikinci kafanın ürünü.

>>>> Müzik çevrelerinden Pink Floyd’un yeni albümüne ilk tepkiler

*Albüm bazen “Animals”, bazen “Wish You Were Here”, bazen “The Wall” bazen de “The Divison Bell” tarzı, bu albümlerdekileri andıran şarkılar içeriyor. Ama bu albümlere girseymiş iyi olurmuş dediğim tek bir şarkı çıkmadı.

* Pink Floyd’un tarihimdeki yeri ayrı. Bu albüme saygılarımı sunarım, ama sanırım her zaman yaptığım gibi ara ara eski albümleri piyasaya çıkarıp dinleme alışkanlığıma devam ederim.

Mehmet Tez, Milliyet

No comments

Leave a reply