RÖPORTAJ // KOMADUB: FİKİRLERİMİZ DAĞINIK, VAKİT BULDUKÇA TOPLUYORUZ

0 Posted by - 03 April 2013 - ALBÜM, RÖPORTAJ

Özellikle son birkaç yılda iyiden iyiye cana gelen reggae ve dub aleminden Komadub, ilk albümleri “Derinbaz”ı yayınladı. Komadub 2010 yılından bu yana müzik yapan yine bahsettiğimiz camianın üç neferi Hybrid K., Zaffah ve Selekta Firuzaga’dan oluşuyor. Albümde gruba Mc Başıbozuk ve Vadav konuk olmuş. Ancak asıl olay, Fransa’da yaşayan Ermeni müzisyen Fedayi Pacha’nın kendilerine eşlik etmiş olması. Soulfly’ın “Conquer” albümünde de duduk ve perküsyon çalmış olan Fedayi Pacha, iki Komadub şarkısında duduk çalmış, bir de “Hrant” isimli şarkıya remix yapmış.

Albüm yalnızca Bandcamp üzerinden yayınlandı. Üstelik 5€ gibi cüzi bir rakama satın alabiliyorsunuz. Grubun en yakın konseri bu cumartesi günü Peyote’de gerçekleşecek olan “Lively Up!Your Dub Vol.3”.

Albüm şerefine kendileriyle kısa bir soru-cevap gerçekleştirdik. Şimdi “Derinbaz”a kulak verelim ve Komadub anlatsın neymiş ne değilmiş…

*Komadub kimdir, nedir? Kaç kişiden oluşur?

Komadub, daha önce Smile Resistance ve Dolayları gruplarında müzik yapan Hybrid K. ve Zaffah ikilisinin kurduğu, sonrasında Dread Culture Soundsystem’den Selekta Firuzaga’nın katılımıyla üçlemiş olan bir dub grubudur.

*Ne zamandan beri faaliyettedir? Neler yapar?

2010’dan beri Komadub faaliyette diyebiliriz. Temel olarak özellikle “Derinbaz” albümünü oluşturan parçaların özünde bağlama, cura, bendir gibi buralı çalgılar ile modern dub altyapılarını harmanlayan bir kafa var. Yer yer Reggae ve Dub’da sıkça kullanılan melodika, bas gitar, elektro gitar gibi enstürmanların kullanıldığı da oluyor. Bunların yanısıra UK Dub türünde tamamen dijitale kayan parçalar yapma eğilimimiz de var.

*Nasıl şarkı yazar, kaydı nerde yapar?578084_501421169894120_1735733334_n

*Parçaları bilgisayar ortamında yapıyoruz, davulları sample’lar kullanarak oluşturuyoruz ve sanal enstürmanlardan bolca faydalanıyoruz. Genelde dağınık fikirlerimiz oluyor, onları vakit buldukça toparlıyoruz. Ev kayıtları ya da çok gerekirse arkadaşlarımızın stüdyolarında kayıtlar alıyoruz ve yine ev stüdyosunda mix’liyoruz. O yüzden biraz lo-fi tadlar var.

*Albümü basılı yayınlamayacaksınız herhalde? Neden sadece internetten yayınlamayı tercih ettiniz?

Albümü yasal prosedürüne uygun bir biçimde basmakla ve plak şirketi kovalamak ile uğraşmak sıkıcı bir iş. Gereksiz bürokrasisi ve bağlayıcı tarafları var. Gönlümüzde yatan bir iki plak şirketi vardı ama onlardan da bir geri dönüş alamayınca daha fazla kendimizi yormayıp bu yolu seçtik. Güzel de oldu kafamız rahat. İleride belki albümdeki parçaların versiyonlarıyla ya da başka parçalarla plak basabiliriz.

*Canlı performaslar da ‘tam kadro’ diye bir durumunuz var enstrümanlı. O nasıl gerçekleşiyor? Hali hazırda grubun daimi elemanlarından biri mi çalıyor enstrümanları?

Evet, grup elemanlarından Zaffah, gitar değil de bağlama ve cura çalıyor. Diğer enstürmanlar bilgisayardan kanal kanal analog mixere geliyor ve Hybrid K. onlara delay, reverb, flanger gibi efektler de katarak canlı mix yapıyor. Başıbozuk şimdilik sahnede MC olarak müziğe eşlik ediyor… Aslında canlı performansları daha da genişletmek istiyoruz. Yakın zamanda bir de perküsyon eklemek niyetindeyiz misal. İleride melodika da olabilir. Herkesin başka başka işleri güçleri olduğundan biraz yavaş ilerliyor hadise.

*Albümdeki eşlikçilerden bahsedebilir misiniz? Mc Başıbozuk var mesela. Tabii bir de Fedayi Pacha ile yolunuz nasıl kesişti?

Albümde Başıbozuk “Nema” isimli parçada melodika üfledi. Fedayi Pacha’yla ise yollarımız kendisinin 2011’deki İstanbul konserinde kesişti. Konserden sonra kendisiyle tanıştık ve müziğimizden bahsettik. Ertesi gün çok kısa bir zaman aralığında stüdyoya girdik ve iki parçamıza duduk üfledi, biz sonradan o kayıtları alıp düzenledik ve mix’ledik. Daha sonra o “Hrant” adlı parçaya bir remix yaptı. Ayrıca Vadav da bize bir remix yaptı albümde.

No comments

Leave a reply