SONGS OF INNOCENCE: U2’NUN DİJİTAL MASUMİYET MÜZESİ

0 Posted by - 10 September 2014 - ALBÜM

Daha geçen hafta ‘’Nerede kaldı bu İrlandalıların yeni albümü?’’ konulu bir haber okurken dün gece öğrendik ki U2 yarın sabah hepimizi şaşırtacak dijital bir hareketle yeni albümlerini iTunes kullanıcılarına ücretsiz dağıtacakmış. Biz de bu gelecekten gelen albümü sabah ilk iş indirdik çok akıllı telefonlarımıza ve başladık dinlemeye.

Albüm, grubun ilk yıllarındaki tarzına hayat veren ve hatta Bono’nun da albümde ‘’The most beautiful sound I’ve ever heard’’ diye andığı o talihli geceye bir atıf yaparak başlıyor. Bahsettiğimiz gece Ramones Dublin’de çalıyor, grup bir yolunu bulup biletsiz ve beş parasız içeriye sızıyor. İşte ‘’Songs of Innocence’’ belki de bu yüzden punkvari, sert gitar vuruşlarıyla ve alışık olmadığımız kirli bir tonla başlıyor. Ama bir albüm başlangıcı olarak değerlendirdiğimizde son üç albüm gibi başlar başlamaz kalbinizi vuracak şekilde başlıyor mu, hayır.

Ramones’a saygıyla başlayan albüm, grubun ama daha çok da Bono’nun geçmişine dair izlerle sürüp gidiyor. Kimi zaman Bono’nun ailesine, bazen Dublin sokaklarına ve bazen de ucundan değinilen politik olaylara atıf yapılan albüm 2. şarkıdan itibaren gerçek U2 sound’una dönüyor. The Edge’in kuvvetli vuruşları, Bono’nun klasikleşen vokal trikleri ve yoğun geri vokaller…

U2’nun gelecekten gelen masumiyet müzesi, hem müzikal hem de liriksel anlamda bir otobiyografi adeta. İlk kez California’ya gidişler (California), ilk aşklar (Song for Someone) ve ilk kaybedişler (Iris-Hold Me Close) dinleyiciyi şaşırtmadan ve alışılmış U2 perspektifinde sunuluyor.

Albüm, bence asıl patlamayı ‘’Volcano’’yla yapmaya başlıyor ve ‘’Raised by Wolves’’ ile artık iyiden iyiye bir U2 albümü ile karşı karşıya olduğumuzu müjdeliyor. ’’Raised by Wolves’’un neredeyse politik konulara ucundan dokunan da tek parça olması güzel bir tesadüf Bono ve çocuklar adına. Ayrıca şunu belirtmeliyim ki son üç albümde daha ilk saniyeden vuran melodik yoğunluk bu albümde ancak ortaya çıkabiliyor. Bu iki parça, ‘’Joshua Tree’’vari kuvvetli basları, tempoları ve seksenler kokan nefes oyunlu geri vokalleriyle albümün incileri adeta. İşte şimdi, ‘’Gece yatağa yatınca aklımıza takılacak bir melodi bulduk!’’ diyebiliriz.

Bono’ya göre albümün lokomotifi olan ‘’This is where you can reach me’’ yine U2’yu bu müzikal serüvene sokan bazı adamlara ve yine o adamların Dublin’de verdiği bir konsere ithaf edilmiş. Bu parçamızdaki saygılar Clash’e gidiyor. (Fakat single adaylarımız bir önceki paragrafta.)

Albümün son sürprizi bir Lykke Li düeti olan ‘’The Troubles’’. Sonlara doğru kendini hissettiren indie ve Danger Mouse etkilerinden nasibini fazlasıyla almış bir parça. U2 kuruluşundan bugüne başından geçenleri, onları U2 yapan köklerini ve hayatlarındaki (özellikle Bono’nun) kilometre taşlarını bir-bir kâğıda dökmüş ve 2000’lerin U2’sundan farklı bir sound’a sahip olan bu albümü belki de satış kaygılarından ötürü bir ay öncesinden bizlerle paylaşmış. Bu kadar eskileri anınca da 80’lere ve 90’lara daha yakın bir sound ile karşımıza çıkmış. Heyecanı sürekli yüksek tutmaya çalışan davullar ve baslar, The Edge standardıyla buluşunca ister istemez bu etkiyi veriyor. 2000’ler boyunca eski U2’yu mumla arayanlar bu albümle mutlu olacaklardır. Beni henüz, ‘’Ordinary Love’’ın tek başına verdiği tatmine ulaştıramayan albüm yine de dün geceki dijital lütfuyla adından oldukça söz ettirecek gibi.

5 Comments

 • U2 “SONGS OF INNOCENCE” ALBÜMÜNÜN STÜDYO GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI | hafifmuzik 15 September 2014 - 08:09 Reply

  […] üzerindeki milyonlarca insanı bir anda dijital ortamda albüm sahibi yapan U2, Cuma günü Twitter hesabından albümün stüdyo çalışmalarını gösteren kısa bir video […]

 • APPLE AÇIKLADI: İŞTE YENİ U2 ALBÜMÜNÜ TELEFONUNUZDAN SİLMENİN YOLU | hafifmuzik 16 September 2014 - 14:21 Reply

  […] hafta Dünya üzerinde ne kadar iPhone varsa U2′nun yeni albümünü ücretsiz olarak yükleyen Apple, gelen şikayetler üzerine albümü silmenin yolunu […]

 • BONO: “SONGS OF INNOCENCE” BAŞARILI OLDU | hafifmuzik 20 September 2014 - 19:04 Reply

  […] yeni albümü “Song of Innocence“ın aybaşında yaklaşık 500 milyon Apple kullanıcısının iTunes hesabına bedava […]

 • OZZY OSBOURNE’DAN U2’YA: “BENCİLLER!” | hafifmuzik 13 October 2014 - 13:01 Reply

  […] son albümü “Songs of Innocence“ı Apple ile anlaşarak 500 milyon iTunes kullanıcısını hesabına bedava yüklemesi […]

 • U2’NUN YENİ VİDEOSU GELDİ: “EVERY BREAKING WAVE” | Hafif Müzik 24 February 2015 - 07:17 Reply

  […] Eylül ayında Apple üzerinden tartışmalı bir şekilde dinleyicilerle tanıştırılan “Songs of Innocence” albümünde yer alan “Every Breaking Wave”in videosu dün […]

 • Leave a reply