MASAÜSTÜNDEN NOTLAR – 20

0 Posted by - 13 February 2015 - ALBÜM, ÖNERİ

Range Anxiety
Twerps
twerpsBazen gösterişsiz bir vokal basit akorlar, sıradan şarkı sözleri ve hepsini tamamlayan gösterişsiz bir garaj sound’u gayet tatmin edici olabiliyor. Melbourne’lu grup Twerps bunu yapıyor ve açıkçası yeni topraklar keşfetmeye girişmiyor. Basit ve sade olanın anlatım gücünden faydalanıyor. Bir ipucu The Pastels’i seviyorsanız bunu da seversiniz.

Vulnicura
Björk
Bjork-Vulnicura1Björk aşık olduğu adamdan ayrıldı. Matthew Barney ile uzun süredir beraberlerdi ve bu durum onu hayli derinden etkilemiş belli ki. Kendi tarzında bir ayrılık albümü yapmış. Kendine her zaman yeni ufuklar bulmayı beceren Björk bu defa basit, sade yalnızlık şarkıları söylüyor. Kendini, son zamanlarda yaptığı en iyi albümle bize anlatıyor.

Sound of a Woman
Kiesza
Kiesza-Sound-Of-A-WomanKanadalı şarkıcı ve dans erbabı Kiesza çağdaş pop müziğin sınırlarını elektronik dans-hip hop arasında bir çizgiye doğru zorlamış. Kimi zaman soul ve diskonun zirve yıllarındaki solistleri andıran, yer yer La Roux tizliğinde kullandığı vokaliyle her şeyin aynı olduğu seri üretime döndüğü müzik dünyasında dikkat çekti.

Phosphorescent Blues
Punch Brothers
punch brothersKontrabas, keman, banço, mandolin gibi enstrümanları müziklerine doğal halleriyle dahil etmeyi beceren ve bundan modern (aslında vintage diyelim) bir sound çıkarabilen bir değerli ekibimiz New Yorklu Punch Brothers. Bluegrass ve folka meyletmiş, ama klasik köklerinden uzak kalamamışlar. Bunu bilelim görelim ona göre dinleyelim.

Food
Kelis
kelis90’ların sonunda tanıştığımız afro saçlı “feminist” rapçi şimdilerde televizyonda yemek pişiriyor. Bir yandan da “Food” isimli yeni albümünün uzatmalı promosyon turlarında. Kelis bir dönem Calvin Harris, David Guetta gibi isimlerle yaptığı dans single’larıyla gündeme geldi. Burada özüne dönüş var. Neo-soul, funk, afrobeat; daha temiz geleneksel soundlar, daha geleneksel vokal performansları.

B-Sides
Nada Surf
nada-bNada Surf 2012’den bu yana yeni albüm yapmıyor. B-Sides, adı üzerinde daha önce yay8ımlanmış albüm ve single’larda yer alan kıyıda köşede kalmış şarkıları bir araya getiriyor. Yeni albüm bu yıl içinde gelecek. Muhtemelen bir hatırlatma yaptılar kendilerince. Matthew Caws ve akustik gitarına her halükarda yer var evimizde.

Burnt Offering
Budos Band
the-budos-bandSharon Jones’un sahibi olduğu Daptone’un son marifeti Budos Band. Afrobeat, soul, funk gibi türler ve alt türleriyle ilgili biriyseniz, ya da en azından ancak 60’lı yılların cool filmlerinde arka planda rastlanacak türden şahane müzikleri bir albümde bir arada istiyorsanız buyurun. Budos Band nefeslilerin caz ve funk’a hayat verdiği gelenk ve yaratıcılığın içiçe olduğu şahane bir orkestra.

Girls in Peacetime Wants to Dance
Belle & Sebastian
belle and sebastianStuart Murdoch’un “yazdığım en kişisel sözler” diye nitelediği şarkılarla dolu İskoç ekibin dokuzuncu albümü. Bunlar politik ve kişisel sözler içeren şarkılar. Slogan atmadan kalbe hitap edeni sevgiden bahseden naif, bazen depresif şarkılar. Bazen de Europop tadında dans ettiren şarkılar. “The Party Line”, “Enter Sylvia Plath” gibi şaşırtacak şarkılara hazırlıklı olun. Belle & Sebastien en acıklı cümleyi bile gülümseterek dinletir ya insana, bu gelenek devam ediyor. Glasgow ya da Gazze çözüm sevgide.

No Cities to Love
Sleater-Kinney
SleaterKinney_NoCitiesToLove_Şu dünyada 90’ların post punk grupları gibi kirli gitar tonları kullanarak güzel gürültü yapabilen, bunu yaparken çığlık çığlığa şarkı söylemeyi de başaran, üstelik mesaj mesaj da kokmayan kaç grup kaldı? Sleater-Kinney 2006’da bıraktığı müziğe şık bir dönüş yaptı. Punk kadınları, punk’ın en büyük baş belası olan “büyümek”le iyi başa çıkmış gibi görünüyor. “No Cities To Love”, “No Anthems”, “Price Tag” hemen sevdiğimiz şarkılar.

T.E.A.R.
Barıştık Mı
baristik-miBarış Demirel’in ilk stüdyo kaydı “O.Y.D.H.O.G.Y.” adlı bir EP idi. Yıl 2012. O dönem Barıştık Mı Göstembil Project adıyla müzik yapıyordu. Şimdi Barıştık Mı adıyla trompetiyle dikkatimizi çekmeye devam ediyor. Demirel’in ilk uzunçalar albümü “T.E.A.R.” bir süre önce dijital mecralarda yayınlanmıştı. Şimdi We Play tarafından albüm olarak da basıldı. “Aşk Fezalarında Meşk Astronotu”, “Ağa Hamam Apartmanında Bir Çiçek” gibi çok etkileyici parçalar var. Keşfediniz. “Peri II” favorim.

Uptown Special
Mark Ronson
uptownspecialStevie Wonder, Bruno Mars, Kevin Parker (Tame Impala), Andrew Wyatt (Miike Snow)… Bu isimler süperstar prodüktör Mark Ronson’ın Amy Winehouse’a adadığı yeni albümünde yer alıyor. Ronson, Amy Winehouse ile çalışarak 60’ların caz ve soul’una, The Business Intl. ile yaptığı solo albümle 80’ler ve 90’ların popuna eğildi. Gayet de iyi yaptı. Sıra 70’lerin funk müziğinde. Mutlaka dinleyin.

Panda Bear Meets the Grim Reaper
Panda Bear
panda bearNoah Lennox, Panda Bear adıyla beşinci solo albümünü yayınladı. Hüzün, kaygı gibi hisler Panda Bear müziğinde her zaman vardı ama bu defa konu Lennox’ın babasının kanserden ölümü. Albümün adına da yansıyan “Azrail’le sınav”ın nedeni bu. Giden gitti de geride kalanlar ne yapıyor ite mevzu bu. Lennox her zamanki deneysel ufku açık müziğiyle bu defa aile ve ölümlülük üzerine çeşitlemelere girişmiş.

No comments

Leave a reply