Şu ara dinlemeniz gereken 6 albüm

0 Posted by - 08 June 2010 - ALBÜM

06mlpaz-mehrat

“LP4”-Ratatat
New Yorklu Ratatat iki kişiden oluşuyor. Elektronik zımbırtıları, hazır altyapıları gitar ve baslarla birleştirip bu kadar orijinal bir şey yapmak maharettir. Ne desem boş dinlemeniz lazım. Tanışmıyorsanız tam zamanı. Hele “Mandy” diye bir şarkı var ki…
Kilit şarkı: “Bob Gandhi”
(CHP’ye seçim şarkısı da olur mu? Zor.)

“Infinite Arms” –
Band of Horses
America, Fleetwood Mac…
O kafalar. Country diyeceğim ama tam karşılamaz. Bu adamlar Amerikan tarzı klasikleşmiş bir gitar müziğinin en yeni ve en orijinal temsilcileri. İlk iki albümlerini dinleyenlere notum, bunu da seveceksiniz. Yeni tanışacaklara not: Zaman kaybetmeden dinleyin. Gereksiz bilgi: “Flash Forward” dizisinin sezon finali ilk albümlerinden “Funeral” isimli şarkıyla kapandı.
Kilit şarkı: “Dilly” (Sabah kalk pencereyi aç ve bu şarkıyı koy.)

“Sea of Cowards” –
The Dead Weather
Jack White çok uzun zamandır gitar müziğine yeni şeyler katan tek isim. Grubu White Stripes dışında The Dead Weather isimli yan projesiyle de çok faal. Katıksız 2010 model rock.
Kilit şarkı: “I Can’t Hear You” (Sağlam rock.)

“Stone Temple Pilots” – Stone Temple Pilots
Grunge tavan yaparken ben nedense Nirvana’dan fazla Stone Temple Pilots (STP) ve Soundgarden severdim. Ve bu albüme önyargılıydım doğrusu. Yıllar sonra para için birleşmeye biraz kılım. Ama bu birleşme öyle bir birleşme
değil. Dinleyince fikrim değişti.
“Samba Nova”, “Cinnamon” gibi şarkılarla hafif ezber bozuyor babalar. Ama yakıştırmışlar. STP ruhunu kaybetmemiş. Albüm bunun kanıtı.
12 yeni şarkı dört konser kaydı var. Albüm kapağı da çok şık.
Kilit şarkı: “Hazy Daze”
(Led Zeppelin grunge yapıyor gibi.)

“Rewend” – Aynur
Sesi büyüleyici. Bilen biliyordu ama çoğunluğun dikkatini Fatih Akın sayesinde çekti. Kıymeti özellikle Avrupa’da çok daha fazla biliniyor Aynur Doğan’ın. Dünya müziği alanında Türkiye’nin en büyük değerlerinden biri şu anda. “Rewend (Göçebe)” isimli albümünün kitapçığında Türkçe ve Kürtçe şarkılar İngilizce tercümeleriyle de konmuş. Gruplarımız Eurovision’dan dünyaya açılmaya çabalaya dursun Aynur çoktan dünyalı oldu bile.
Kilit şarkı: “Xewn” (İnsanın içine işliyor bu şarkı.)

“Akustik 1992-2009” – Karapaks
Mavi Sakal üyelerinden Kaan Altan yola, kurduğu Karapaks isimli grup ile devam ediyor bir süredir. Grubun yeni yayımlanan albümü Altan’ın eski ve yeni bestelerinin akustik yorumlarını içeriyor. Daha ziyade Mavi Sakal’ı hatırlayacaksınız dinlerken. “Al Beni” ile giren ve devamını merak ettiren bir albüm. “İki Yol”da Şebnem Ferah vokal yapıyor. Dinledikçe dinleyesi geliyor insanın. Özellikle akustik bir albümün sakinliği midir nedir bilmiyorum ama ben çok beğendim.
Kilit şarkı: “Al Beni”

4 Comments

 • Facebook User 08 June 2010 - 14:23 Reply

  tavsiyeniz üzerine band of horses’ı dinliyorum ve beğendim ama bir fleetwood mac dinleyicisi olarak ben iki grubu aynı kategoriye koymazdım. yine de siz daha iyi bilirsiniz tabii ki:)

 • Rana Yılmaz 09 June 2010 - 13:41 Reply

  iyi grupların en zevksiz, en boktan şarkılarını favori yapmanız mide bulandırıyor, ayrıca fena bir özentilik söz konusu, bu kadar zevksiz ve kendini beğenmek için kasan bir müzik yazarı daha görmedim.

  • Mehmet Tez 09 June 2010 - 17:53 Reply

   Bugün kimse ayar vermemişti. İyi oldu bu. Yalnız gruplar iyi mi yani o kısmı anlamadım. Şarkılar mı kötü?

 • efe can kudu 11 June 2010 - 12:56 Reply

  flash forward dizisinin sezon finali değil, dizi finaliydi. belirtmek isterim.

 • Leave a reply