ŞU ARA DİNLEMENİZ GEREKEN 8 ŞARKI

0 Posted by - 27 January 2014 - ALBÜM, LİSTE

Yılın belki de en iyi albümlerinden bazıları çıkmadan işaret göndermeye başladı. Bu işaretlere bir göz atalım

* “Everyday Robots” – Damon Albarn: Damon Albarn, Blur ve Gorillaz’dan başka pek çok ekip kurdu, onlarla müzik yaptı ama hiç solo albüm yapmadı. Bir ilk gerçekleşecek ve 28 Nisan’da dünyanın en açık zihinli ve yetenekli müzik adamlarından birinin solo albümünü dinliyor olacağız. Haberin ardından single hemen geldi. Nefes kesici…

* “Talking Backwards” – Real Estate: Amerikalı alternatif rock ekibinin yeni single’ı. Burada Babylon’da canlı izlediğimde ne kadar harika bir sound elde ettiklerini görüp aynı sahnede yerli ekiplerin neden ucuz prova stüdyosunda gibi tınladığını merak etmiştim.
Yeni albüm “Atlas” mart başında piyasaya çıkacak.

* “After the Disco” – Broken Bells: The Shins solisti James Mercer, şu ara U2’nun yeni albümünün kayıtlarını tamamlamakla uğraşan Danger Mouse ile (kendisi aynı zamanda Gnarls Barkley’nin yarısı) başarılı bir ikili oluşturdu. Bu ikili yeni albümlerini
4 Şubat’ta yayımlıyor. “After the Disco” albümden gelen ikinci single. Bir dans şarkısı ve yıl içinde çok duyacaksınız.

* “Blue Moon” – Beck: Beck 2008’deki “Modern Guilt”in ardından ilk kez bir stüdyo albümü yayımlayacak
24 Şubat’ta. Bir bölümünü daha önce single olarak yayımladığı şarkılar bu albümde yer alıyor. “Blue Moon”, bu albüme dair yayımladığı son single.

* “Wanderlast” – Wild Beasts: İstanbul’daki RBMA Music Festival konserlerinde
bu şarkıyı çalmışlar, nasıl diye sormuşlardı. Ben kendilerinden razıyım. Şimdi single olarak yayımladılar. Brit ekibin sanatsal açılımı bu şarkıda da synthesizer’ların desteğiyle devam ediyor. Albüm “Present Tense” Domino etiketiyle şubat sonunda geliyor.

* “Coming of Age” – Foster the People: “Pumped Up Kids” amma çalındı, amma cover’landı son iki yılda. Şimdi grup “Supermodel” isimli yeni albümünü martta yayımlamaya hazırlanıyor. Seçtikleri ilk single “Coming of Age”. Akılda kalıcı, insanı yakalayan bir şarkı daha. Prodüktör yine İngiliz hit şarkı uzmanı Paul Epworth.

* “Bullet” – Franz Ferdinand: İskoç ekip son albümü “Right Thoughts, Right Words, Right Action”ı 2013 ağustosunda yayımladı. Evet, olsun. Şarkıya yeni video çekildi. Ferdinand usulü garaj rock özleyenlere.

* “Lariat” – Stephen Malkmus and the Jicks: Grubun geçenlerde çıkardığı yeni albüm yılın en iyileri arasına girecek gibi. Şu sıra BBC 6 dahil değer verdiğimiz müzik radyolarında pek beğeniliyor, sıkça çalınıyor bu şarkı. Kaçmasın dikkatlerden diye ekledim listenin sonuna.

No comments

Leave a reply