ŞU ARALAR DİNLEMENİZ GEREKEN 3 YERLİ ALBÜM

0 Posted by - 14 May 2015 - ALBÜM

Yılın ilk yarısını geride bırakmaya yanaştığımız şu günlerde geri dönüp bakınca görüyoruz ki, yerli sahnen epey hareketli bir yıl geçirmekte. Ayyuka, Yasemin Mori, Can Güngör, Levni & Sloth Pallas ve Kes albümleri tek celsede aklımıza gelenler.

Yine bereketli bir hafta içerisindeyiz. 12 Mayıs 2015’i kendisine çıkış tarihi olarak seçmiş üç güzel albüm var. Hem de hepsi iki kişiden oluşan müzikal ortaklıkların ürünü. Reverie Falls On All’un yeni albümü “Rebloom”a, She Past Away’in “Narin Yalnızlık”ına ve Mode XL’in “Mevzu Makamı”na hafta bitmeden kulak vermenizi tavsiye ediyoruz.

Reverie Falls On All – “Rebloom”
Replikas’ta bir arada müzik yapan Barkın Engin ve Burak Tamer, Reverie Falls On All isimli proje dahilinde bir kısaçalar yayınladılar. İlk albümleri “Cloud In Our Rooms”un ardından, Ahmet Altınel’le kaydettikleri “Music For Church Organ & Electronics”, “Passed Ones” isimli canlı kayıt, “İMÇ” EP’si ve geçtiğimiz sene paylaşılan “Eta Carinae” isimli tekliyi yayınlamışlardı. Grup “Rebloom” isimli yeni EP’de, ilk albüme nazaran gürültüden daha uzak bir noktada konumluyor kendisini. İki şarkıda Zeynep Kaya sesiyle Reverie Falls On All’a eşlik ediyor. “Rebloom” Shalgam Records etiketi taşıyor.

She Past Away – “Narin Yalnızlık”
She Past Away, 2012 tarihli “Belirdi Gece”nin takipçisi yeni albümünü yaygara koparmadan, sessiz sedasız yayınladı. Volkan Caner ve Doruk Öztürkcan’dan kurulu olan grup, bildiği yoldan ilerliyor ve post-punk kıyılardan yola çıkıp goth-wave açıklarına ilerliyor. İlk albümde Replikas’ın “Kemir Beni”sini yorumlayan ikili, “Narin Yalnızlık” adını taşıyan bu albümde bir Kesmeşeker uyarlaması ile karşımızdalar.

Mode XL – “Mevzu Makamı”
Türkiye hip hop sahnesinin son 10 yılda gördüğü en sıkı ekiplerden Mode XL, yeni albümü “Mevzu Makamı”nı 12 Mayıs’ta yayınladı. Albüm, VEYasin’in Hey Douglas projesinin de etkisiyle 70’ler Anadolu psikedeliklerinden örneklemeler içeriyor. Köşeli beat’ler ve Evren Besta’nın sert lirikleri ise, yine yerli yerinde.

No comments

Leave a reply