Yaz dediniz yazdım: “Seni Beklerken” – Halil Sezai

0 Posted by - 01 January 2012 - ALBÜM

20120101-195632.jpg

Mesajlar attınız, Twitter’dan sordunuz: “Halil Sezai hakkında ne düşünüyorsun? Bir şey yazmayacak mısın?”. Buyrun…

Valla kötü bir şey düşünmüyorum. Hüzünlü aşk şarkıları söyleyen, saçları dağınık, sakallı bir adam.
Müziğinde bu etkiyi derinleştirmek için elinden ne geliyorsa yapmış. Sık sık içindeki çocuktan bahsediyor. Sensizlik, sensizken, gözlerin soğuk, yaşlı liman, içimde büyüyen çığlıklar, içinde gözyaşı olan sözleri rüzgarla yollamak, üşümek (çok fazla üşüyor Halil Sezai farklı farklı şarkılarda), dipsiz kuyular, içim paramparça, viraneyim duman oldum, içim sıkılıyor, deli rüzgar, bir eylül akşamı, martılar sarhoş… Daha devam edebilirim ama yerim sınırlı.
Müziğe gelelim. Saksofon var, ney var, Latin altyapı var, hafiften pop caz var. Romantik ve slow bir albüm. Soprano saksofon da var. Hatta bir Kenny G eksik. Gelecek albümde düet yaparlarsa daha da başarılı bir tablo oluşur, deli rüzgarlar eser, martılar üşür…
Netice mi? Halil Sezai romantik ve hisli serseri klişesinin şahane bir örneği. Karikatür gibi. Benim için bir anlamı yok. Ama beğeneni çok. İtirazım yok. Yolu açık olsun, başarılar diliyorum.

6 Comments

 • Leyla 01 January 2012 - 20:27 Reply

  Kisaca arabesk seven Turk halkina hitap edebilecek ne varsa kullanmis.Kendisini bir sarkisinda dinlerken kendi kendime yeni Muslum Gurses diye dusunmustum.Cunku onu dinledikce insanin kendisini jiletliyesi geliyor o derece icli haykiriyor:).Tamamen arabesk ruhlara gore biri.Oyle goklere cikartilacak hicbir ozelligi yok.

 • Dana 01 January 2012 - 22:15 Reply

  Ben de nötrüm zatıalîlerine karşı, fakat akustik devam etse çok çok daha güzel olacak sanırım. Sesinin hissiyatı kayboluyor açıkçası o kadar aranjmanın altında.

 • Can ÜNAL 02 January 2012 - 12:55 Reply

  galiba okuduğum en iyi albüm eleştirisi bu idi. tebrik ediyorum efenim.

 • Nermin ÇEVİK 02 January 2012 - 14:14 Reply

  🙂 arabesk ruhuma iyi gelecek bir albüm. ama yerini tutmaz arabeskin

 • serhat sayıcı 02 January 2012 - 14:43 Reply

  entellere arabeskk geldii hanımmmm !

 • SEZzZER 03 January 2012 - 13:51 Reply

  bu halil sezaiyi yine ya mehmet abeymiz sitesinde dikkat edilecekler diye paylaşmıştı yada ben bi yerden keşfetmiştim bu incir reçelinden filan önce 😀 😀 hatta o zamanlar myspacesinde sevda tanrıçası filan vardı hep de ama sonradan popüler olan şeylerden uzak durduğum için öylece gittin be halil sezai sesin yankı oldu boğdu beni … 😀 şaka bi yana gerçekten abartılacak birşey yok işini güzel yapan nadide insanlardan her ne kadar zakkum cem adrian tnk redd ve jehan barbur gibi ankaraya yapışsa da 😀

 • Leave a reply