Yeni “Michael” şarkılarına ihtiyacımız var mı?

0 Posted by - 18 December 2010 - ALBÜM

michael

Hele ki bunlar yarım kalmış, orası burası düzeltilmiş, “Michael ne yapsa gider abi” şarkılarıysa…

Sanmayın ki albüm kötü. Dünya basını albümü yerin dibine soktu ama ben aynı fikirde değilim. Takip ettiğim kadarıyla “Michael sonrası” albüme tepkiler biraz da ölünün üzerinden ticaret yapmaya tepki şeklinde. Ben dinlerken bu duyguyu bir kenara bıraktım.
* Bu Michael Jackson için küçük, servetini ve katalogunu yönetenler açısından büyük bir adım. Yine de bugün beğenilen bir sürü standart pop albümünden daha iyi. Ve şu da bir gerçek ki benim gibi Michael’ın yeni albümünü mesela Britney Spears’ın yeni albümüne tercih edecek insanlar her zaman daha fazla olacaktır.
* 50 Cent’le yaptığı “Monster” iyi. Lenny Kravitz ile yaptığı “(I Can’t Make It) Another Day” sıradan, Akon ile yaptığı “Hold My Hand” ise sorunsuz. “Much Too Soon” klasik bir Michael baladı. Piyasaya önce verilen “Breaking News” en sıradan şarkı. “Hollywood Tonight” da aynı hesap.
Eski Michael Jackson şarkılarını sevenler “Best of Joy”da bu tadı alabilir. Klasik
gospel formatındaki “Keep Your Head Up ” ve “(I Like) The Way You Love Me” favorilerim oldu.
* İlk sorun bu albümde yer alan bitmemişlik hissi. Ama neden bitmediğini hepimiz biliyoruz zaten. “Neden bu kayıtları alelacele albüm yaptınız?” diye prodüktörü eleştirebilirsiniz ama bir kere çıkmış albüme buradan vurmak bazı iyi şarkılara haksızlık.
* İkincisi ise Michael Jackson’ın yaşasa da bu şarkılarla görkemli bir geri dönüş yaşamasının zaten zor olması. Dost acı söyler, Michael 2000’lere gelindiğinde müzikal açıdan çoktan tarih olmuştu. Cepten yiyordu.
* Ve son söz: Michael Jackson’ın ölüsünden para kazanmak uzun soluklu bir macera. Şimdi otopsisinin bile canlandırılacağı bir “belgesel” çekilecekmiş (yaşlı gözler hep para getirmiştir). Ardından da eminim her yıl yayımlanmamış, bilinmeyen kayıtları çıkar, bunlardan derlenen iki şarkının peşine eskileri takılır. Yıldönümü, doğum günü, ölüm günü adı altında piyasaya verilir. Buna Jackson 5 grubunun hiç yayımlanmamış 200 kadar kaydını da ekleyin.
Dünya bu yüzyılı da çıkarır Michael’la.
Başlıktaki sorunun yanıtı: Yok. Adam zaten yapacağını yaptı. İmzasını attı.
Ama sektörün var mı? Var.

3 Comments

 • Tweets that mention Yeni “Michael” şarkılarına ihtiyacımız var mı? | hafifmuzik — Topsy.com 18 December 2010 - 15:17 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by ArtemisiaGentileschi. ArtemisiaGentileschi said: RT @mehmettez: Bu arada… Yeni “Michael” şarkılarına ihtiyacımız var mı? – http://hafifmuzik.org/?p=11434 […]

 • yhy 18 December 2010 - 17:05 Reply

  oh be sadece ben mi albümdeki bazı şarkıları sevdim diye hayıflanıyor kendimi zevksiz hissediyordum 🙂 neyseki güzel bi yazıyla beni de rahatlattınız, ben zaten albüme michael albümünden çok nichael ın bi kenarından tuttuğu düet bi albüm gibi bakıyorum biraz mj biraz da düet oluşturan prodüktör böyle bişey çıkıyor ortaya, sesini duymak güzel zaten has bi michael yorumu istersem dinleyeceğim albüm bu olmaz sadece bi mola anı belkide mj nin müziğini dinlerken… benim için “Invincible” la michael albümü devri kapanmıştı zaten sonrası artık sayıklama.

 • Begüm 03 April 2011 - 19:02 Reply

  Aslında Michael Jackson’ın Lenny Kravitz’le kaydettiği “Another Day” adlı düet “esrarengiz” bir biçimde internete sızdığında, böyle bir albüm yayınlanacağını tahmin etmek zor değildi. Sony’nin elinde Michael Jackson’ın çok sayıda tamamlanmamış kaydı olduğunu biliyoruz.
  Peki, hayatını kaybetmiş bir sanatçının yarım kalmış eserlerine kendince müdahale edip, bunları soslayıp piyasaya sürmek ne kadar etik? Jackson’ın tüm kariyerini özetliyormuş ya da bir “best of” albümüymüş gibi kapağına böyle bir kolaj yerleştirmek ve ismini de “Michael” koymak samimi ve anlamlı bir şey mi?
  Michael Jackson’ın ne kadar titiz çalıştığı, detaycı ve mükemmeliyetçi olduğu biliniyor. Örneğin Thriller albümünün yapımcısı Quincy Jones bir röportajında, dokuz şarkılık bu albüm için 800 şarkının değerlendirildiğini söylüyordu. Sonuç ise, hepimizin bildiği gibi; tüm zamanların en çok satan albümü, müzik tarihinde bir mihenk taşı, rekor sayıda Grammy kazanan, nesillere ilham veren ve vermeye devam eden bir başyapıt.
  Michael Jackson, “Michael” albümündeki şarkıları yayınlamak istese, daha önce yayınlardı diye düşünüyorum. Belki bunları yeterince beğenmedi ya da henüz ham olduklarını düşündü. Jackson’ın yapım sürecinde yer almadığı, onaylamadığı böyle bir albüm yayınlamak onun karakterine, hatırasına ve müzisyenliğine saygısızlıktır.
  Bu nedenle, Michael Jackson gibi bir dehanın yarattığı ve düşündüğü her şey benim için hazine niteliğinde olsa da, bu albümü dinlemeye gönlüm razı gelmez. Satın almayı ise midem kaldırmaz. Bu albüm “Michael” değil, Michael aromalı bir şeydir.

 • Leave a reply