TARİHTEN // NANCY SINATRA VE ÜNLÜLER GEÇİDİ GİBİ 60 DAKİKALIK REKLAM (1967)

0 Posted by - 28 April 2015 - BİR ZAMANLAR

Özellikle 60’lı yıllarda Amerika’daki gençlik ikonlarından biri oldu, 14 albüm yayınladı ve 8 tane filmde oynadı ama herkes onu hala o ünlü soyadı ile hatırlıyor.

Frank Sinatra’nın ilk eşinden olan kızı Nancy Sinatra 1961 yılında başladığı aktif sahne hayatında her zaman babasının ve çevresinin desteğini aldı ama milyonlarca insanın, kimin seslendirdiğini bilmeden mırıldandığı Lady Bird, You Only Live Twice ve These Boots Are Made For Walking gibi unutulmaz şarkılara da dünyaya duyurmayı başardı.

frank and nancy sinatra11 Aralık 1967 yılında tek bölüm olarak yayınlanan ve bir saat süren “Movin’ with Nancy” adlı program aslında Royal Crown Cola (RC) sponsorluğunda çekilmiş ve başlı başına bir reklam filmi. Bol bol dış mekan çekimleri yapılan programda o yıllarda gençlerin idollerinden olan Nancy Sinatra’nın yanı sıra, Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr. ve Lee Hazlewood gibi birçok tanınmış isim de yer alıyor.

NBC kanalında yayınlanan programın yapım kadrosunda ise Superman ve James Bond filmlerinde de imzası bulunan senarist Tom Mankiewicz ve yönetmen koltuğunda ise Jack Haley var.

60’lı yılların ABD’sindeki yaşam kültürü ve reklam anlayışını kavramak açısından önemli bir örnek olan “Movin’ with Nancy” aynı zamanda, Sammy Davis Jr. tarafından yanağından masumca öpülen (34:45) Nancy Sinatra’yı, ABD yayıncılık tarihinde bir afro-amerikalı tarafından öpülen ilk beyaz olarak da sosyal bir tartışmanın odağına oturtmuştu.

İşte tek bölümlük programın tamamı:

(Not: Bu yazı için dangerousminds.net sitesindeki ilgili içerikten yararlanılmıştır.)

No comments

Leave a reply