Tarihten // Tarlada buluşup festival yapalım: “Sky River Rock Festivali” (1968)

0 Posted by - 22 November 2015 - BİR ZAMANLAR

Yirminci yüzyılın sonlarına doğru iyice popüler olan açık hava müzik festivalerinin babası hep Woodstock olarak bilinir ama ona bile ilham kaynağı olan hatta bir nevi deneme atışı sayılan başka bir festival daha var: “Sky River Rock Festivali”

1968 ve 70 yılları arasında üç defa gerçekleşen etkinlik, o zamana kadar sadece günübirlik yapılan hippi festivallerinden farklı olarak birkaç güne yayılan ilk rock festivali olarak kabul ediliyor.

Sadece müzik grupları ve seyirciler açısından değil, arazilerini bu uzun saçlı, az giysili çiçek çocuklara açan çiftlik sahipleri için de sıradışı bir deneyim olan festivale 20.000 kişi katılmış. (Bir yıl sonraki Woodstock’ta katılım 500.000’di.)

31 Ağustos ve 2 Eylül 1968 tarihlerini kapsayan Festivalin asıl fikir babası, Duvall yakınlarındaki bir çiftlikte dört ay önce gerçekleşen ve helikopterden atılan bir piyanonun başında verilen garip konserdi. 3 Bin insanın katıldığı Country Joe and the Fish konseri girişimcilere ilham vermiş birkaç gün süren ilk rock festivali fikri o zaman doğmuştu.

Washington’ın Sultan kasabasından geçen Skykomish (Kısaca Sky) nehrinin hemen kenarındaki ahududu tarlasını etkinlik için tahsis eden Betty Nelson, bu kadar insanın arazisini mesken edineceğini tahmin ediyormuydu bilinmez ama organizatörler o kadar memnun kalmışlar ki, son gün bir sürpriz yaparak programda olmamasına rağmen sahneye Grateful Dead’i bile çıkartmışlar.

Sahneye çıkan grupların arasında kimler mi var? Billy Roberts, Santana, The Youngbloods, Country Joe and the Fish ve Muddy Waters en çok akılda kalanlar.

İşte Sky River Rock Festivali ile Lighter Than Air Fuarı için yapılan afiş ve etkinlikten birkaç kare:

sky 1

sky 2

sky 3

sky 4

sky 5

sky 6

sky 7

Sky River Rock Festival

No comments

Leave a reply