ÇEVRE MÜSLÜMANLARIN HELAL MALIDIR

0 Posted by - 11 February 2014 - ÇEVRE, KÖŞE YAZISI

Dereler satıldı, göller susuz kaldı. Kızılırmak kurudu, 2 milyon yıllık Tuz Gölü kurudu, Burdur Gölü kurudu, Eğridir Gölü kurudu, İznik Gölü kurudu, “Nasreddin Hoca’nın göle maya çaldığı” Akşehir Gölü kurudu. Daha ismini sayamayacağım onlarca göl var.
Güneydeki en şahane sahiller imara açıldı. Hepsine otel yapıldı, izinler verildi. Phaselis Koyu’na da tatil köyü geliyor.
2B yasası çıktı. Orman vasfını kaybetmiş arazileri değerlendiriyoruz diye ormanlar imara açıldı.
Anadolu’nun her köşesi birbirinin aynı TOKİ konutlarıyla çirkinleşti. TOKİ’lerin çoğu boş, kimse oturmak istemiyor. Van’dan biliyorum, ailelerle konuştum. İnsanlar eski evlerine gidiyor, eski evlerini özlüyor. Hem aidatlara paraları yetmediğinden hem de ağaçlar altındaki eski hayatlarını özlediklerinden.
Büyük şehirlerdeki yeşil alanlar sistematik olarak inşaat sektörüne pazarlanıyor. İstanbul’da o kadar çok AVM var ki artık AVM’ye giden yok.
Geçen ay Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı LPG’li araçların da otoparklara alınması için bilimsel çalışma başlattı. Bir de bilimde geri olduğumuz söylenir. Akkuyu gibi bir cennete kaçak nükleer santral yapılıyor. Hiçbir itiraz dinlenmiyor. Plan yok, ÇED raporu yok alelacele inşaata giriştiler.
Tarihi yarımadanın silueti değişti deniz dökülen kumlardan. İstanbul’un bir adet, yapma, silikon memesi oluştu. Bir tane “meme” de Maltepe’ye geliyor.
Kanalistanbul diye tıpkı “faiz lobisi” gibi ipe sapa gelmez bir şey ortaya atıldı. Marmara Denizi’nde biyolojik hayat bitirilecek.
Bütün profesörler yapmayın etmeyin diye yalvarıyor, dinlemiyorlar.
İstanbul’un son ormanları, nasıl finanse edileceği bilinmeyen yine ipe sapa gelmez bir paraya verilen bir ihaleye kurban ediliyor. Nereden geleceği belli olmayan senede 150 milyon yolcuyu ağırlayacak bir havaalanı için Türkiye tarihinin en büyük ağaç kıyımı yapılacak. Tepeler düzleşecek, yollar açılacak.
Üçüncü köprü dendi, kuzey ormanlarının en güzel sahil şeridi şu anda balçık gibi. Gidin bakın Garipçe’ye, Poyrazköy’e, ben baktım. Ağlarsınız. Kesilen ağaçlar artık uzaydan görülüyor.
***
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Çevre, Müslümanların özbeöz anasının ak sütü kadar helal, kendi mallarıdır. Kimse Müslümanlara, Türkiye’deki insanlara ne çevreciliği öğretmeye kalksın ne de çevrecilik edebiyatı yapsın” dedi.
Yorum yapmıyorum. Ne ironi, ne espri, ne mizah kurtarır bu saatten sonra.
Yorum sizindir diyeyim, efendilik bende kalsın.

No comments

Leave a reply