ÇİN’DE 28.000 NEHİR KAYIP

0 Posted by - 06 May 2013 - ÇEVRE

Yüzölçümü bakımından Dünyanın üçüncü büyük ülkesi olan Çin’de bir şeylerin gözden kaybolması veya arandığında zor bulunabilmesi çoğu insana anlaşılır gelebilir. Ama Çinliler geçtiğimiz günlerde, 28.000 tane akarsularını kaybettiklerini fark ettiler ki bu biraz garip.

Bundan 20 yıl kadar önce, 9,6 milyon km2 büyüklüğündeki ülkede, farklı büyüklüklerdeki tahmini nehir sayısı 50.000 olarak açıklanmıştı. Bugün ise kaybolduğu iddia edilen 28.000 nehrin toplam miktarı ABD’deki Mississippi nehrine eşit büyüklükte. Çin Hükümet yetkilileri söz konusu devasa kayıp rakamının istatistiksel kayıt hatalarından ve küresel ısınmadan kaynaklandığını söylüyorlar ama işin aslı tam olarak böyle değil.

Çin Su Kaynakları Bakanlığı yetkilisi Huang He, ellerindeki eski haritaların 1950’li yılların geri teknolojisiyle yapıldığını ve birçok topografik hata içerdiğini iddia ediyor. Çin Hükümetine göre bu teknik hatalara biraz erozyon ve biraz da küresel ısınma eklendi mi hesap ortaya çıkıyor.

Merkezi ABD’de bulunan Pasifik Enstitüsü Başkanı ve su kaynakları uzmanı Peter Gleick’e göre de iklim değişikliği gerçekten Çin’deki su kaynaklarını olumsuz etkiledi ama asıl problem Çin Hükümeti’nin su kaynaklarını iyi yönetememesi, hatta hiç yönetmemesi. Son 20 yılda hızla gelişen sanayi ve kentlere hücum eden dev nüfus doğayı ve su kaynaklarını hesapsızca tüketmeye ve kirletmeye başladı. Büyük endüstriyel tesisler, büyüyen kentler ve daha çok tüketen insanları beslemek için artan tarımsal üretim kaçınılmaz sonu hazırladı. Geçtiğimiz Eylül ayında Yangtze Nehri’nin kızıla bürünmesi de, Çin Hükümeti’nin su kaynaklarını yönetmekteki yetersizliğinin en belirgin örneği oldu.

(Konuyla ilgili olarak: http://chimalaya.org/2013/04/30/28000-rivers-disappeared-in-china-what-happened/ )

No comments

Leave a reply